EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Пенсионните промени + маневри, коментари

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Пенсионните промени + маневри, коментари

mail13:19 | 19.12.2014прегледи 2705 коментарикоментари 0


/обновена/Президентът Росен Плевнелиев изразява своята загриженост от обсъжданата промяна на пенсионния модел, която е залегнала в проекта на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2015 г. Държавният глава нееднократно е подчертавал, че реформите в социалната сфера имат пряко въздействие върху най-широк кръг от граждани, най-често в уязвима позиция. Това става ясно от негово становище, публикувано на страницата на президенството.

Часове по-късно в някои медии се появиха съобщения, базирани на постове във Фейсбук, че пенсионната реформа се отлага с 3 месеца, които обаче остават непотвърдени официално. Ето какво съобщава БТА от кулоарите на парламента:

В Народното събрание се водят преговори между партньорите от управляващата коалиция - ГЕРБ и Реформаторският блок (РБ) - по спорните текстове за промени в модела на пенсионното осигуряване. На срещата присъства и вицепремиерът Румяна Бъчварова.
В началото на преговорите участваха съпредседателите на ПГ на Блока Радан Кънев и Найден Зеленогорски, но излязоха от стаята, където се консултираха с представители на ГЕРБ без коментар дали има "разразяване" в отношенията заради предложените промени в ДОО, както и дали е възможно пенсионната реформа да бъде отложена с три месеца. По-късно в НС дойде и вторият вицепремиер от ГЕРБ Томислав Дончев.
Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова отказа коментар и само посочи, че решението е вътре в парламента. По-късно тя уточни, че единственото, което се обсъжда в момента е, трябва ли да е еднократна възможността осигурените да избират къде да внасят осигуровките си за пенсия или да имат право на втори избор.
Лаконична беше и Румяна Бъчварова, която обаче се надява да има напредък в преговорите по темата и да се разберат вътре в коалицията. Все пак уточни, че дали текстовете ще бъдат оттеглени или не, е в правомощията на парламента, предстои
гласуване.
Когато има решение, ще ви го представим, обясни тя пред журналисти в НС. Попитайте г-н Горанов дали е съгласен с отлагането, посъветва още вицепремиерът. Не е игра, затова ви моля да не настоявате, работим и мисля, че все по-добре се разбираме, добави Румяна Бъчварова.
Когато групата реши, ще стане ясно - така тя отговори на въпрос дали ГЕРБ ще се съобразят с препоръките на президента, които също са в дух на отлагане на решението.

Ето какво поясни самият финансов министър:

ГЕРБ няма да оттеглят предложението за пенсионната реформа, стана ясно от думите на финансовият министър Владислав Горанов след заседанието на парламентарната група на ГЕРБ. Между 1 януари и 31 март сме готови в дебата за цялостния пенсионен модел да приемем и тезата за връщане от НОИ в частните фондове и максимална гъвкавост, така че да се гарантира едно – принципът на свободен избор в кой модел на осигуряване да се гарантират пенсионните правила.
Няма лични партиди, но НОИ ще знае във всеки един момент колко пари е получил от лицата, когато те са направили своя избор. Не съществува технологична пречка да се върне същата сума в избран от тях универсален пенсионен фонд. Няма национализация, няма административни решения, няма натиск. Ще гарантираме още по-голяма свобода на избора, защото има обвинения към нас, че еднократното решение не е справедливо достатъчно. Ние даваме максимален избор хората сами да носят отговорност за действията си”, каза още Владислав Горанов като отбеляза, че срокът в, който този избор може да бъде направен, е до датата на пенсиониране.

При гласуването на бюджета за държавното обществено осигуряване точката ще присъства.

Ето какво още отбелязва държавния глава по-рано.

В социалната сфера няма бързи резултати, ето защо е от изключително значение приемствеността между отделните правителства в осъществяване на реформите, особено на непопулярните. Служебното правителство на премиера Близнашки концентрира своите усилия в социалната сфера, в разработване на варианти на устойчиви решения за реформа в осигурителната система, широко дискутирани с експерти и представители на синдикати и работодатели. Разработените документи бяха предоставени на настоящия кабинет.
Необходимостта от пенсионна реформа е безспорна и мерките, които се предлагат за реализиране следва да бъдат задълбочено анализирани, да бъдат придружени от предварителна оценка на въздействието, да бъдат обяснени разбираемо на обществото и да бъдат обсъдени със социалните партньори. Имайки предвид краткото оставащо време за приемане на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2015 г. и Закона за държавния бюджет на Република България за 2015 г., необходими за нормалното функциониране на държавата, както и липсата на готовност да бъде предложена задълбочена и цялостна концепция за пенсионна реформа, държавният глава приветства решението да бъде определен тримесечен срок за подготовка и обществено обсъждане на необходимите мерки в тяхната цялост.

В същото време президентът Плевнелиев обръща внимание, че предлаганите с проекта на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2015 г. на Кодекса за социално осигуряване по своята същност представляват не просто мерки за стабилизиране, а сериозна промяна на модела на пенсионно-осигурителната система, действащ от 2000 г. Такива сериозни концептуални промени следва да се извършват при спазване на принципите на социалния диалог, формулирани в чл.3 от Кодекса на труда. Те следва да са придружени от анализ на очакваните резултати от прилагането, включително финансовите, съгласно Закона за нормативните актове. Задължителната предварителна оценка на въздействието на законодателните и нормативните актове е ангажимент и съгласно Програмната декларация, неразделна част от Коалиционното споразумение. В конкретния случай е важно да бъдат оценени финансовите последици от промяната на модела за осигурените лица, за Националния осигурителен институт, за пенсионно-осигурителните дружества, за капиталовия пазар на България.
Държавният глава споделя идеята, че гражданите трябва да бъдат насърчавани да бъдат активни по отношение на своя живот и своето бъдеще. В същото време президентът счита, че тази теза не е последователно защитена и правото на избор е ограничено от въвеждането на безвъзвратна еднократност в избора на гражданите да се осигуряват само в Националния осигурителен институт без възможност в последствие да изберат универсален пенсионен фонд. В още по-голяма степен това важи за младите хора, които за първи път се включват на пазара на труда. Възможността в рамките на едногодишен срок да направят избор или при липса на такъв автоматично да се осигуряват в НОИ до края на живота си без право на замяна, не гарантира свободата на избор.

Президентът призовава управляващите да осъзнаят най-голямото предизвикателство пред осигурителната система в България – липсата на доверие. Индикация за това е и огромният брой българи, които не плащат своите социални осигуровки. Ето защо държавният глава призовава за отговорен дебат в търсене на устойчиво решение в предложения тримесечен срок, в резултат на който да бъде представена, придружена с оценка на въздействието, цялостна концепция от мерки за решаване на двата основни проблема – стабилността на осигурителната система и повишаване на адекватността на пенсиите.
 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg