АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Пенсионните схеми според адекватни приходи
Страните членки трябва да гарантират, че пенсионните схеми могат да гарантират адекватни и устойчиви приходи на все по-нарастващия брой пенсионери в ЕС, въпреки икономическата криза, се казва в приета вчера резолюция на Европейския парламент, съобщи българската пресслужба в Европарламента.
Проблемите с преносимостта на пенсиите също трябва да бъдат разрешени, както и неравенствата по отношение на жените и възрастните хора, настояват депутатите.
През 2008 г. съотношението на гражданите на ЕС на трудоспособна възраст спрямо тези, които са на възраст над 65 години, е било четири към едно, като то ще достигне пет към едно до 2020 г., а до 2060 г. - две към едно, се казва в Зелената книга на комисията, в отговор на която е и резолюцията на ЕП.
Холандската евродепутатка Риа Омен-Рюйтен от ЕНП, докладчик на ЕП по въпроса, коментира, че "въпреки че в случая държавите членки имат думата, в някои аспекти координацията на европейско ниво е важна. Остаряването на населението има голямо отражение, тъй като не всички държави членки са заделили пари за техните пенсии. Това може да доведе до огромни разходи, които ще се отразят на Пакта за стабилност и растеж. Надзорните органи трябва да наблюдават пенсионните системи и някои държави членки трябва да бъдат насърчени да гарантират сигурни и адекватни пенсионни системи."
Парламентът иска да се отдели по-голямо внимание на въпросите, свързани с пола. Неравенствата на пазара на труда водят в крайна сметка до по-ниски пенсии за жените, поради което те са по-силно застрашени от бедност, когато остареят. Като цяло жените получават по-малко заплащане спрямо мъжете за еднаква работа. Те също така по-често работят на непълно работно време и повече прекъсват кариерата си, за да се грижат за семействата си. Депутатите призовават комисията и държавите
членки да се борят срещу тези неравенства и да вземат предвид тези фактори при определянето пенсиите.
Tweet |
|