АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


На първичния пазар на труда са заявени 12 831 свободни работни места, като най- много са в сферата на „Преработваща промишленост” – 20.5%, „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети” – 14.7%, „Хотелиерство и ресторантьорство” – 13.3%, „Държавно управление” – 10.0%, „Образование” – 6.5% и „Административни и спомагателни дейности”...


Вдигнатите и за нас бариери на Шенген, възможностите за работа, примамливите оферти за обучение в реномирани европейски училища и ВУЗ-ове, ще стимулират много българи да потърсят препитание, образование, жилище или просто нов начин на живот в друга страна на ЕС. Но как да преместите финансите си в новата държава?


Българката предприемач е високо образована – над 70 на сто от дамите в бизнеса у нас са с висше образование, като 30 на сто от тях притежават и допълнителни квалификации в областта на финансите.


Това предвижда проектът на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г., който беше одобрен от правителството. В сравнение с настоящата година средната пенсия се очаква да се повиши с 10,4%.


В документа има редица предложения: сред тях са обвързване на минималната пенсия с линията на бедност или с друг обективен измерител, промяна на инвестиционната стратегия на така наречения „Сребърен фонд“, а също и разнообразяване на източниците на приходи в него, като например постъпления от определен процент от приходите от ДДС.


Нивото на удовлетвореност може да бъде повлияно от редица фактори като възраст, образование, семейство и финансова ситуация.


Това сочат най-новите данни на КФН за последния наблюдаван двегодишен период от 30 декември 2022 година до 31 декември 2024 година. Средноаритметичната доходност на годишна база за този период за най-масовите, универсални, фондове, е малко над 7,3 процента. В тях задължително се осигуряват за втора пенсия всички родени след 31-ви декември 1959 година.


Средната пенсия за старост през 2025 г. ще се увеличи със 7,5%, до 24,1 хиляди рубли. Според проучвания руснаците смятат пенсия от 110 хиляди за приемлива. търкайте. Ако през 2023-2024 г. доходите на работещите в страната са се увеличили с натрупване от 32%, то пенсиите - само със 17%.


С пенсия от 22 000 рубли (малко под 200 евро) руски пенсионери няма да могат да си позволят да купят за новогодишната си трапеза традиционния "червен хайвер" от сьомга. Цената му скочи двойно за една година, достигайки 13 000 рубли (116 евро) за килограм.


Максималната пенсия остава 3400 лева. Пенсиите, отпуснати до 31 декември на предходната година, се осъвременяват всяка година от 1 юли с решение на НС на НОИ с процент, равен на 50 % от нарастването на осигурителния доход и 50% от индекса на потребителските цени през предходната календарна година.