АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
С пенсия от 22 000 рубли (малко под 200 евро) руски пенсионери няма да могат да си позволят да купят за новогодишната си трапеза традиционния "червен хайвер" от сьомга. Цената му скочи двойно за една година, достигайки 13 000 рубли (116 евро) за килограм.
Максималната пенсия остава 3400 лева. Пенсиите, отпуснати до 31 декември на предходната година, се осъвременяват всяка година от 1 юли с решение на НС на НОИ с процент, равен на 50 % от нарастването на осигурителния доход и 50% от индекса на потребителските цени през предходната календарна година.
Забраната за влизане в центъра на столицата има за цел да подобри чистотата на въздуха и ще важи в периода на зимните месеци – от днес до 28 февруари 2025 г., и е приета с решение на Столичния общински съвет в края на 2022 г.
Картата, известна като "Дойчландтикет" (Deutschlandticket), беше въведена през май 2023 г. и бързо стана хит след жителите на Германия. Приблизително 13 милиона души притежават такава карта, която до края на годината струва 49 евро месечно, а от догодина ще поскъпне до 58 евро.
Те са разделени на динамичен, балансиран и консервативен и са обвързани с възрастта на осигурените лица. Динамичният е за хора до 50 г., балансираният – от 50 г. до 3 г. преди навършване на пенсионна възраст, а консервативният – при по-малко от 3 г. до пенсионната възраст.
За сравнение, държавите от региона като Гърция и Румъния имат успеваемост съответно 26% и 14%. Освен това страната е усвоила едва 22% от наличните средства по Плана, което отново е по-малко от средното за Съюза – 37%. Това значително изоставане поставя под въпрос дали България ще успее да изпълни всички заложени цели до крайния срок през 2026 година.
Първото е по отношение на Пътната карта за климатична неутралност и е свързано с второто плащане по НПВУ. България е единствената държава-член на ЕС, която е получила само едно плащане по ПВУ. Искането за второ плащане е входирано още през 2023 г. и не е изплатено, тъй като е свързано с определени реформи, които трябва да бъдат приети и Пътната карта е една от тях.
Броят на пенсионерите за юли 2024 г. е 2 045 966, или с 15 717 (0,8%) повече в сравнение със същия месец на предходната година. Средният месечен размер на пенсията на един пенсионер за месеца е 933,94 лв.
Изданието отбелязва, че става дума основно за хора, които живеят на село, а дори да имат банкова карта, няма достатъчно магазини с ПОС-терминал и банкомати в селата в Румъния. Според информацията около 25 процента от работещите получават заплатата си "в плик".
През 2023 г. са предоставени 254 582 образци на еднодневни трудови договори на 1 791 земеделски стопани. Те се предоставят след предварително заплатени осигурителни вноски за здраве, пенсия и професионална болест, и трудова злополука в размера, който е за сметка на работодателя.