АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Глобалната икономика се забавя, което затруднява възстановяването на пазарите на труда, според изданието "Световна заетост и социални перспективи: Тенденции 2025" на Международната организация на труда. Това съобщи Българската търговско-промишлена палата (БТПП) в последния брой на онлайн бюлетина си "Инфобизнес".
UBS заяви, че очаква пазарните условия да бъдат подобни през четвъртото тримесечие, подпомогнати от перспективата за "меко приземяване" на икономиката на САЩ. Кредината институция обаче отбеляза, че макроикономическите перспективи в останалия свят остават относително мрачни.
Чехия се откроява като най-зрелият пазар на луксозни марки в региона на ЦИЕ. С добре развита инфраструктура за търговия на дребно Прага се превърна в център за мода и луксозни стоки от висок клас, сочи проучването. Полша и Унгария могат да се считат за развиващи се пазари с отлични перспективи за растеж.
"Освен човешките загуби, конфликтът може да доведе до значителни допълнителни военни разходи, унищожаване на инфраструктура и да причини трайни щети на икономически дейности и инвестиции, което да доведе до допълнително влошаване на кредитните перспективи на Израел", заяви рейтинговата агенция.
През първото тримесечие на 2024 г. световната икономика се подобрява спрямо предходните години, белязани от пандемията от COVID-19, войната на Русия с Украйна и банковата криза в САЩ. Въпреки това, икономическата активност в САЩ се забавя, а развиващите се страни са двигател на растежа.
Забавянията в плащанията продължават да намаляват, но компаниите са все по-предпазливи. 53% изразяват оптимизъм за икономическите перспективи за 2024 г., въпреки предизвикателствата пред бизнеса.
Близо 20 процента от посещаващите университет в Германия считат, че в чужбина имат по-добри перспективи за кариера, сочи проучване на сайта за търсене на работа "Джобвели" (Jobvalley) и университета в Маастрихт. Сред анкетираните 13 процента пък са посочили, че имат твърдо намерение да напуснат Германия.
Тя вероятно ще стигне до 5,2% тази година, предимно заради ръст на безработните в развитите икономики. Това съобщи Ройтерс, позовавайки се на най-новия доклад на Международната организация на труда (МОТ), посветен на световната заетост и социални перспективи през 2024 година.
Нагласите на инвеститорите в еврозоната се подобряват за трети пореден месец през януари 2024 г., достигайки най-високото си ниво от май насам, макар че положителният обрат по отношение на икономическите перспективи пред валутния блок все още не е гарантиран.
Поради спада на добивите в два ключови производителни щата - Махаращра и Карнатака, и недобрите перспективи за реколтата, чието прибиране започна през октомври, се засилват очакванията, че Индия може да забрани износа на захар през следващата стопанска година, която продължава до септември 2025 г.