АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Индексът на "Ифо", който отразява бизнес нагласите на германските автомобилостроителни концерни, се понижава до -34,7 пункта през декември 2024 г. спрямо сезонно коригираните -32,4 пункта през ноември.
Рисковете пред развитието на българската икономика мнозинството от анкетираните виждат в очакван ръст на цените и инфлацията, фискалната и регулаторна тежест, и непрекъснато покачващата се цена на труда.
Според проучване 41 на сто от европейците се безпокоят основно за здравето си. На второ място се нареждат войната и покупателната способност наред с екологичните теми. Налице обаче са различия при отделните региони и полове.
"Компаниите в автомобилната индустрия оценяват текущото си бизнес състояние като по-добро в сравнение с предходния месец, но са по-песимистични за предстоящите месеци", казва Анита Уелфл, специалист в "Ифо".
Базовата инфлация в Обединеното кралство остава на ниво от 6,9 на сто през юли, съобщи през миналата седмица Ройтерс. Оценките на германския бизнес за текущата ситуация падат до минимум от август 2020 г. Компаниите са все по-песимистични за перспективите през идните месеци.
Над 1 млн. са регистрациите на туристи в местата за настаняване в България, отчетени в Единната система за туристическа информация за периода 1 юни - 2 юли тази година, което е ръст с близо 7 на сто спрямо същия период на 2022 г. Това каза в интервю заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева.
Плановете на домакинствата да харчат пари за стоки с дълготрайна употреба са рекордно ниски, тъй като според хората периодът е изключително неблагоприятен за купуване а стоки, а тегленето на заеми също не изглежда примамливо. Проучването отчита и най-високите инфлационни оценки в историята на тази статистика.
Въпреки че задълженията на фирмите са умерени, бизнесът е силно притеснен и се подготвя за нова криза. Експертите споделят, че 38 на сто от всички анкетирани очакват по-лоши условия за бизнеса си през 2023 г., докато само 14 на сто от тях са по-оптимистично настроени за следващата година. Този песимизъм се наблюдава в почти всички сектори.
Потребителските нагласи се влошават поради нарастващ песимизъм в оценките и очакванията на британските домакинства на фона на растящата инфлация, която достигна 9% на годишна база през април и се устремява към двуцифрено число, отбелязва Ройтерс.
Мненията на потребителите за развитието на общата икономическа ситуация в страната през последните дванадесет месеца, както и очакванията за следващите дванадесет месеца, са по-песимистични спрямо предходното наблюдение, в резултат на което балансовите показатели намаляват съответно с 11.8 и 15.0 пункта.