АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Пет теми, които ще вълнуват световните пазари тази седмица
Темите ще окажат основно влияние върху съзнанието и действието на инвеститорите, Reuters ги подрежда по следния начин.
Методът на люлката
Волатилността, както реалната, така и предполагаемата, при финансовите активи е на ход, след като миналата седмица световните акции, регистрираха най-големият ден на разпродажби от август насам. Това води до допълнително засилване на вниманието и предпазливостта на инвеститорите, които вече излязоха на печалба. Според последното проучване на Reuters за разпределяне на активите мениджърите са възстановили позициите си на пазара през октомври, което е за сметка на облигациите - което може да се възприеме и като виждане на централните банки за това кои активи ще са най-силно засегнати, както и от спирането на ултра гъвкавата монетарна политика.
Монетарна политика
През тази седмица предстои среща на централните банки FOMC, ECB, BOE, RBA, както и минути от заседанията на BOJ, Riksbank. Затова инвеститорите тръпнат в очакване дали ще има промяна в тона или политиката на трезорите. Различията в монетарната политиката на различните институции стават все по-ясни. Пример за това са действията на Riksbank, които са в контраст с действията на някои централни банки, които вече започнаха да вдигат основната си лихва, както направи Норвежката централна банка през миналата седмица и както се очаква да постъпи RBA.
Ефектите на Forex пазара
Очаква се покачването на долара ( според ICE Futures dollar index американската валута се очаква да регистрира най-големия си седмичен ръст от август насам ) да бъде приветствано от политиците и износителите, които работят със зелената валута. Но това разбира се няма да реши техните проблеми изцяло. Именно под влияние на валутния пазар се очакват и решенията на Централната банка на Канада и на Норвежката централна банка във връзка с монетарната им политика. Докато нивото на лихвените проценти ще се обсъди при затворени врати от Г20 през тази седмица на среща в Шотландия.
Решеният от срещата на Г20
Освен обсъждането на лихвените нива, основни теми при срещата на Г20 ще е темпото и графикът, при който ще се извършва спирането на фискалните стимули, как националните икономики могат да предприемат такова оттегляне, както и значението на регулациите, които осигуряват финансово подпомагане по време на кризата. Срещата ще се окаже и тест за самата организация Г20 и дали нейният манифест ще оцелее по време на най-лошото от кризата, след като икономите в различните държави се представят с различни резултати и вътрешнополитическите притеснения не са еднакви.
Основите на недоверието
През тази седмица се очакват данни за икономическото състояние на Великобритания, както и данни от Conference Board, които може да се окажат по-лоши от очакванията. Това несъмнено ще окаже влияние върху мисленето и действията на инвеститорите, които ще преценят колко ще им коства възстановяването.
Tweet |
|