АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
"Казах на ЕС, че трябва да поправят огромния дефицит в търговията си със САЩ, като купуват много газ и петрол. Иначе се задават всеобхватни мита", написа Тръмп в своята социална платформа "Трут соушъл".
Производството се задържа на 5,86 милиона барела на ден, или около 5,7% от световното търсене, в поредица от стъпки, договорени след 2022 г., за да подкрепя цените на петрола.
Събирайки приходите от петрол на Норвегия, фондът има за цел да увеличи националното богатство, за да финансира разходите на щедрата социална държава, когато запасите от въглеводороди се изчерпят. Официално създаден през 1990 г., той получава за първи път през 1996 г. "скромната" сума от 1,981 милиарда крони.
ОПЕК+ може да обмисли запазването на сегашното съкращаване на добива на петрол от 1 януари на заседанието си идната неделя (1 декември). Това заяви пред Ройтерс енергийният министър на Азербайджан Парвиз Шахбазов. Картелът вече отложи решението за увеличение на добива на фона на опасенията за търсенето.
Алтернативните суровини, които да съответстват на свойствата на руския петрол, ще бъдат смеси от суровини от Латинска Америка, Саудитска Арабия и Северно море, заяви Дундр. Дори след пълното преминаване към неруски доставки, Зденек Дундр каза, че тръбопроводът "Дружба", който пренася руския суров петрол на Запад, ще остане пълен с петрол и готов като резервен вариант.
Светът ще потребява 104,03 милиона барела дневно през 2024 г. след 102,21 милиона барела през 2023 г., за 2025 г. ОПЕК предвижда световното потребление да е 105,57 милиона барела дневно.
Над 100 души на откриването на изложбата „Български продуктов дизайн: мебели“.Ще има и български щанд на изложението Salone del mobile’2025, стана ясно по време на дискусия за перспективите пред мебелната индустрия.
Рафинерията STAR вече е възобновила закупуването на Уралс за доставка в края на октомври, рафинериите на турската компания Tupras също са увеличили покупките на руски петрол този месец поради по-малко налични алтернативи в Средиземно море, казаха още те.
В своя най-нов месечен доклад за състоянието на петролния пазар ОПЕК предвижда, че търсенето на петрол ще се повиши с 1,9 млн. барела на ден през тази година. Това представлява понижение спрямо прогнозата за ръст от 2,03 млн. барела дневно, представена през миналия месец.
Чехия е похарчила пет пъти повече за руски нефт и газ, отколкото за помощ за Украйна. Заедно с Унгария и Словакия те се възползваха от дерогацията си от забраната на ЕС на внос на руски петрол, за да запазят и дори да увеличат покупките на руски суров петрол след руската инвазия в Украйна.