АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Петрол и газ ще има за още 50 години
Световните доказани запаси на петрол към края на 2013 година са се увеличили до 1,688 трилиона барела и те ще стигнат за 53,3 години при сегашните обеми на добив. Това се посочва в статистическия обзор на световната енергетика, който всяка година изготвя BP, предаде ИТАР-ТАСС, отбелязвайки, че за първи път представянето му се прави в Москва, а не в Лондон.
Световните доказани запаси на природен газ в края на миналата година са нараснали до 185,7 трилиона кубични метра и ще бъдат достатъчни малко повече - за 54,8 години, са пресметнали експертите на компанията.
Петролът продължава да бъде основното гориво в света - през 2013 година делът на черното злато в общото потребление на енергийни ресурси е бил 32,9 процента. В същото време обаче делът на петрола на пазара продължава да се свива за 14-а поредна година и сега е най-ниският за целия период, за който BP има събрани данни, който започва през 1965 година. Общото потребление на петрол в света се е увеличило с 1,4 милиона барела дневно или с 1,4 на сто през миналата година, което малко над средния показател за последните 10 години
Световното потребление на природен газ е нараснало през миналата година също с 1,4 на сто, но това пък е под средната стойност на този показател през последните 10 години. Синьото гориво е трето по популярност в света след петрола и въглищата. На природния газ се падат 23,7 процента от световното потребление на енергоносители.
Растежът на световното потребление е гарантиран от Китай и САЩ, където този показател се е увеличил съответно с 10,8 процента и 2,4 процента. В страните от ЕС потреблението на газ е останало на най-ниското равнище от 1999 година, а лидер на спада е била Италия. Използването на газ в тази страна през миналата година се е свило с 12,2 процента.BP не анализира запасите на въглища, но оценява степенна на потреблението им. Според експертите на компанията увеличението на използването на въглищата в света през 2013 година е останало най-високо в сравнение с останалите изкопаеми енергоносители - 3 процента, което е доста под средния показател за последните 10 години от 3,9 на сто, но пък 2 пъти повече от нарастването на потреблението и на петрола, и на газа.
Tweet |
|