АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Светът ще потребява 104,03 милиона барела дневно през 2024 г. след 102,21 милиона барела през 2023 г., за 2025 г. ОПЕК предвижда световното потребление да е 105,57 милиона барела дневно.
Руски официални лица и бизнес ръководители са провели разговори за сливането на най-големите петролни компании в страната в един производител, съобщава "Уолстрийт джънръл". Дни преди това "Файненшъл таймс" писа, че "Лукойл" планира до края на 2024 да продаде мажоритарния дал в рафинерията си в България, най-големия актив на компанията на Балканите, на катарско-британско консорциум.
Роспатент получи заявление за регистрация на марката Trampovka, под която се планира да се произвежда водка в чест на избрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Той ще бъде продаден от ИТ компания от Санкт Петербург RAU IT, която обслужва Газпром, Росатом и Лукойл.
Консорциумът "Литаско" (Litasco SA) определи като "спекулация" публикацията на "Файненшъл таймс", в която британското издание, позовавайки се на свои източници, посочва, че руският енергиен гигант "Лукойл" планира до края на годината да продаде мажоритарния си дял в петролната рафинерия в България. Това се казва в прессъобщение, публикувано днес на корпоративния сайт на основния акционер в "Лукойл...
Компанията е обявила това си намерение в писмо до президента Владимир Путин, който трябва да одобри сделката.
Като най-голяма компанията в страната ни и седма по големина в Югоизточна Европа, се нарежда нефтопреработвателното дружество "ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас" с приходи от 4,4 млрд. евро за 2023 г.
Рафинерията STAR вече е възобновила закупуването на Уралс за доставка в края на октомври, рафинериите на турската компания Tupras също са увеличили покупките на руски петрол този месец поради по-малко налични алтернативи в Средиземно море, казаха още те.
В своя най-нов месечен доклад за състоянието на петролния пазар ОПЕК предвижда, че търсенето на петрол ще се повиши с 1,9 млн. барела на ден през тази година. Това представлява понижение спрямо прогнозата за ръст от 2,03 млн. барела дневно, представена през миналия месец.
Чехия е похарчила пет пъти повече за руски нефт и газ, отколкото за помощ за Украйна. Заедно с Унгария и Словакия те се възползваха от дерогацията си от забраната на ЕС на внос на руски петрол, за да запазят и дори да увеличат покупките на руски суров петрол след руската инвазия в Украйна.
Приходите от износ на петрол и газ на Русия от януари до септември се очаква да нараснат с 49 на сто на годишна база до 8,3 трилиона рубли (89,4 милиарда долара) благодарение на по-високите цени на петрола и по-слабата рубла, показват данни от предварителни прогнози.