АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Цената на барел петрол се определя чрез извеждане на средна аритметична величина от котировките към момента на закриване на търговията с всички сортове от "кошницата на ОПЕК" предходния работен ден.
Това е скок с 35 на сто на годишна основа на производството благодарение на подобрената производителност и капацитет за евакуация, което позволява на находището да достигне целта си за 1 милион барела дневно до 2030 г., според доклада.
Ненатовареният капацитет на руските рафинерии през септември ще се увеличи с около една трета спрямо август. Като причина за това се посочват технически проблеми, сезонна поддръжка и украинските атаки с дронове. Свободният капацитет възлиза на около 3,87 милиона метрични тона, или около 14,5 на сто от общия петролен капацитет, спрямо 2,95 милиона тона през август.
Водещите производители на петрол в ЕС през 2022 г. са били Италия (4,5 милиона тона петролен еквивалент), Дания (3,2 милиона тона петролен еквивалент) и Румъния (3 милиона тона петролен еквивалент). Спрямо 2021 г. производството обаче е намаляло и в трите страни - Италия (- 8 на сто), Дания (- 2 на сто) и Румъния (- 6 на сто).
Трите най-големи компании, чийто дейности са довели до най-много емисии на въглероден диоксид, са саудитският държавен петролен гигант "Сауди Арамко" (Saudi Aramco), руският "Газпром", както и "Коул Индия" (Coal India), контролирана от правителството в Делхи.
На 30 януари Рияд разпореди на държавната петролна компания "Арамко" (Aramco) да спре плановете си за разширяване и да установи максималния си капацитет за добив на 12 милиона барела дневно, или с 1 милион под целта, обявена през 2020 г.
Според министъра на икономиката Ехсан Хандузи проектобюджетът на Иран за годината, започваща през март 2024 г., се основава на износ на петрол в размер на 1,35 млн. барела дневно на цена 65 евро за барел.
Указът забранява доставките на руски петрол и петролни продукти, при условие че договорите за тези доставки пряко или косвено предвиждат използването на ценовия таван от 60 долара за барел, наложен от страните от Г-7, ЕС и Австралия .
Дизелът е най-големият петролен продукт за износ на Русия с обем то около 35 милиона тона през 2022 г., от които почти три четвърти се транспортират през тръбопроводи. В същото време страната в изнесла 4,8 милиона тона бензин.
След петмесечни пробни сондажи на дълбочина до 5000 метра в района на Витау, населено място на двадесет километра от Виена, специалистите са стигнали до газово находище, което по предварителни данни има ресурс от около 48 тераватчаса, което се равнява на 28 милиона барела петролен еквивалент.