АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Унгарската петролна и газова компания МОЛ е в заключителна фаза на преговори за осигуряване на суров петрол от Русия, заяви служител на унгарското правителство. Необходимостта от постигане на ново споразумение се дължи на забраната от страна на Украйна за транспортиране на петрол от "Лукойл" през нейната територия.
Петролът промени дълбоко Гвиана и през 2023 г. тя е инкасирала приходи в размер на 1,6 милиарда долара благодарение на суровия петрол.
Краят на петрола все още не толкова близо, каза Светослав Бенчев, председател на Управителния съвет на Българската петролна и газова асоциация (БПГА). Ние никога не сме се противопоставяли на зеления преход. Ние обаче виждаме, че всички неща ги правим доста бързо, без индустрията и това създава у хората впечатлението, че се дават пари без резултат, посочи Бенчев.
Според доклад на Националния статистически институт (INSTAT) за производството на електроенергия, частните електроцентрали и централите, експлоатирани на концесия в Албания, са произвели 1246 GWh електроенергия в сравнение с 1156 GWh през същия период на 2023 г., отбелязвайки увеличение със 7,8 на сто.
Според новата наредба за подаване на заявление за търсене и проучване или за концесия, както и за прекратяване на концесия инвеститорите ще дължат по 2000 лв., вместо досегашните 1450 лв. Удължаването на срока на предоставени разрешения и концесии ще се таксува с 1000 лв., вместо действащите в момента 700 лв. Таксата за прехвърляне на права и задължения по сключени договори се увеличава от 2500 на 3000 лв.
В петролната и газова група OMV, в която миноритарен собственик е австрийската държава, е извършена смяна на един от акционерите. Дългогодишният основен акционер от ОАЕ, държавният инвестиционен фонд Mubadala, е продал своя дял на Националната петролна компания на Абу Даби.
На 30 януари Рияд разпореди на държавната петролна компания "Арамко" (Aramco) да спре плановете си за разширяване и да установи максималния си капацитет за добив на 12 милиона барела дневно, или с 1 милион под целта, обявена през 2020 г.
От "Шел" посочиха, че очакват сделката да бъде сключена до края на първата половина на 2024 г. Десетилетия наред петролът за рафинерията, която е мажоритарна собственост на руската държавна компания "Роснефт", се доставяше от Русия чрез тръбопровода "Дружба".
Венецуелската държавна петролна компания "Петролеос де Венесуела" (PDVSA) преговаря с местни и чуждестранни петролни компании за наемане на оборудване и услуги, които ще им позволят да съживят замрялото производство след смекчаването на американските санкции.
През 2011 г. е подписан договор с акционерното дружество "Лукойл Нефтохим Бургас" за концесия на пристанищния терминал "Росенец" (част от пристанище за обществен транспорт с национално значение - Бургас). Концесията е за срок от 35 години.