АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Консорциумът "Литаско" (Litasco SA) определи като "спекулация" публикацията на "Файненшъл таймс", в която британското издание, позовавайки се на свои източници, посочва, че руският енергиен гигант "Лукойл" планира до края на годината да продаде мажоритарния си дял в петролната рафинерия в България. Това се казва в прессъобщение, публикувано днес на корпоративния сайт на основния акционер в "Лукойл...
Унгарската петролна и газова компания МОЛ е в заключителна фаза на преговори за осигуряване на суров петрол от Русия, заяви служител на унгарското правителство. Необходимостта от постигане на ново споразумение се дължи на забраната от страна на Украйна за транспортиране на петрол от "Лукойл" през нейната територия.
Петролът промени дълбоко Гвиана и през 2023 г. тя е инкасирала приходи в размер на 1,6 милиарда долара благодарение на суровия петрол.
Краят на петрола все още не толкова близо, каза Светослав Бенчев, председател на Управителния съвет на Българската петролна и газова асоциация (БПГА). Ние никога не сме се противопоставяли на зеления преход. Ние обаче виждаме, че всички неща ги правим доста бързо, без индустрията и това създава у хората впечатлението, че се дават пари без резултат, посочи Бенчев.
В петролната и газова група OMV, в която миноритарен собственик е австрийската държава, е извършена смяна на един от акционерите. Дългогодишният основен акционер от ОАЕ, държавният инвестиционен фонд Mubadala, е продал своя дял на Националната петролна компания на Абу Даби.
След руската инвазия в Украйна, през септември 2022 г. Берлин постави активите на "Роснефт" в Германия, включително петролната рафинерия "Швет" (PCK Schwedt), снабдяваща с горива Берлин, под попечителство.
Северната рафинерия разполага с капацитет да преработва 150 000 барела суров петрол дневно, с което капацитетът на целия комплекс в Байджи става 290 000 барела дневно.
На 30 януари Рияд разпореди на държавната петролна компания "Арамко" (Aramco) да спре плановете си за разширяване и да установи максималния си капацитет за добив на 12 милиона барела дневно, или с 1 милион под целта, обявена през 2020 г.
Комплексът на стойност 19 милиарда долара е с производствен капацитет от 650 000 барела дневно и вече произвежда дизел и авиационно гориво, съобщават от компанията "Данготе петролиъм рафинъри" (Dangote Petroleum Refinery).
От "Шел" посочиха, че очакват сделката да бъде сключена до края на първата половина на 2024 г. Десетилетия наред петролът за рафинерията, която е мажоритарна собственост на руската държавна компания "Роснефт", се доставяше от Русия чрез тръбопровода "Дружба".