АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Руски официални лица и бизнес ръководители са провели разговори за сливането на най-големите петролни компании в страната в един производител, съобщава "Уолстрийт джънръл". Дни преди това "Файненшъл таймс" писа, че "Лукойл" планира до края на 2024 да продаде мажоритарния дал в рафинерията си в България, най-големия актив на компанията на Балканите, на катарско-британско консорциум.
Това се дължи на намалението на цените на петрола и по-ниските маржове на рафиниране. Компаниите обаче все още имат добра доходност и продължават да възнаграждават акционерите си.
Норвежки апелативен съд обяви, че е отсъдил в полза на правителството по дело, заведено от екоактивисти, настояващи за временна забрана за разработването на три петролни и газови находища, предаде Ройтерс.
Западните съюзници са закупили от Турция петролни продукти за около $2 милиарда, произведени от руски суровини през първата половина на 2024 г. Това става възможно благодарение на вратичка в санкциите, която позволява на Москва да продължи да продава големи количества петрол на ЕС САЩ.
Първият рейс за доставка на петролни продукти и товари е в посока изток - до най-северните райони на Русия - и е ограничен от летния навигационен прозорец. „Вайгач“ трябва да придружи корабите до Източносибирско море, откъдето конвоят ще бъде поет от универсалния атомен ледоразбивач „Сибир“.
"Шеврон" бе сред първите петролни компании със сондажи в Северно море през 60-те години на миналия век, но оттогава се оттегли от проучването и производството, след като продаде активите си в сондажи през 2019 г.
От влизането в сила на забрана за петролни продукти на EU/G7 на 5 февруари 2023 г. до края на февруари 2024 г. Европейският съюз е внесъл 5,16 милиона тона петролни продукти на стойност 3,1 милиарда евро от три турски пристанища – Ceyhan, Marmara Ereğlisi и Mersin. По-голямата част от тези рафинирани продукти вероятно са с руски произход, тъй като 86% от вноса на пристанищата през същия период идва от Русия.
През тази година в световен мащаб се очаква да бъдат продадени 17 милиона електромобила при 14 милиона през 2023 г. Над една от всеки пет коли, които ще бъдат реализирани на пазара през 2024 г., ще бъде електрическа. Това ще доведе до ограничаване при използването на петролни горива при сухопътния транспорт, посочва МАЕ.
Цената на бензина се увеличава с 200 юана (28,2 долара) на тон, а на дизела – със 190 юана за тон. Съгласно действащия механизъм за ценообразуване, цените на рафинираните петролни продукти се коригират в резултат на промени в международните цени на суровия петрол.
В първия ден на месец април, почти веднага след присъединяването на България в Шенгенското пространство по въздух, националният превозвач "България Еър" (Bulgaria Air) увеличава честотата на полетите си от София до Варна, като през делничните дни ще изпълнява по 3 полета на ден, а в събота и неделя – по два.