АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Руски официални лица и бизнес ръководители са провели разговори за сливането на най-големите петролни компании в страната в един производител, съобщава "Уолстрийт джънръл". Дни преди това "Файненшъл таймс" писа, че "Лукойл" планира до края на 2024 да продаде мажоритарния дал в рафинерията си в България, най-големия актив на компанията на Балканите, на катарско-британско консорциум.
Какво точно ще се случи, зависи от това как той ще формира кабинета си, дали ще даде формално място на Илон Мъск и какви мита ще въведе. Кои са основните сектори и проблеми, в които предстои развитие, обобщава Ройтерс.
Това се дължи на намалението на цените на петрола и по-ниските маржове на рафиниране. Компаниите обаче все още имат добра доходност и продължават да възнаграждават акционерите си.
Норвежки апелативен съд обяви, че е отсъдил в полза на правителството по дело, заведено от екоактивисти, настояващи за временна забрана за разработването на три петролни и газови находища, предаде Ройтерс.
Сред основните проблеми пред бранша, които са общи не само за машиностроенето, но и за индустрията като цяло, са енергийните, които продължават вече няколко години.
Въпреки това новите експортни поръчки нараснаха с най-бързия си темп от повече от година поради силното търсене от района на Централна Азия. Проблеми с веригата за доставки, включително забавяния на железопътния транспорт и международната логистика, доведоха до рязко влошаване на представянето на доставчиците.
Връщането на ДДС на 20 на сто за достъпа до спортни съоръжения ще се отрази негативно върху конкурентоспособността на българските ски курорти е позицията на трите основни курорта.
Западните съюзници са закупили от Турция петролни продукти за около $2 милиарда, произведени от руски суровини през първата половина на 2024 г. Това става възможно благодарение на вратичка в санкциите, която позволява на Москва да продължи да продава големи количества петрол на ЕС САЩ.
Ненатовареният капацитет на руските рафинерии през септември ще се увеличи с около една трета спрямо август. Като причина за това се посочват технически проблеми, сезонна поддръжка и украинските атаки с дронове. Свободният капацитет възлиза на около 3,87 милиона метрични тона, или около 14,5 на сто от общия петролен капацитет, спрямо 2,95 милиона тона през август.
Те предприема обща инициатива за намаляване на цените на електроенергията на едро, които се увеличиха поради проблеми с междусистемните връзки и повишено търсене от страна на Украйна. Инициативата включва предложението за създаване на постоянен механизъм за намеса при прекалено високи цени на енергията и насърчаване на структурни промени в европейската платежна система „Таргет“ (Target).