АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Петролните пристанище на Либия почти затворени



Износът на петрол от Либия, третия по големина производител на петрол в Африка, почти е спрял заради намаления добив, недостига на персонал на пристанищата и опасенията за сигурността, съобщиха източници от сектора, цитирани от Ройтерс.
Опасенията за сигурността накараха някои превозвачи спрат да плават до Либия, която е обхваната от бунтове срещу управлението на Муамар Кадафи, продължило 41 години, допълва Ройтерс.
Някои плавателни съдове отказаха да акостират на либийски пристанища или се върнаха, посочват източници, цитирани от Ройтерс. Те допълниха, че лошото време в Средиземно море също е нарушило дейността.
Ситуацията в Либия и перспективите да бъде загубен нейният дневен износ на петрол от 1,3 милиона барела дневно доведе до скок в цените на петрола. Сортът Брент достигна почти 120 долара за барел вчера, което е най-високата му цена от 2008 година.
Добивът на петрол от находището в Амал, което е четвъртото по-големина за Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), не е нарушен от бутовете срещу управлението в Либия, съобщи представител, отговарящ за дейността на находището, цитиран от Ройтерс.
Петролните сделки, които са законни и в интерес на либийските граждани, ще бъдат спазени, съобщи член на съвета, който твърди, че временно управлява Бенгази.
Много от основните либийски петролни находища и терминали се намират в източната част на страната членка на ОПЕК, като голяма част от тях са под контрола на бунтовниците.
"Няма разрушени петролни кладенци, те всички са наши. Няма начин. Ако бъдат разрушени петролни съоръжения, то това ще бъде сторено от Кадафи, заяви Омар Мохамед, член на съвета, който управлява временно Бенгази.
Tweet |
|