АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


След сериозното понижение на котировките ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго миналата седмица, сега трендът е по-разнороден. В Чикаго пшеницата поевтинява с 2 долара до нива от 228 долара за тон. Във Франция и Русия промяната остава нулева и цените са на старите нива - 220 евро за тон и 252 долара за тон. В Украйна движението е с 2 долара надолу до 248 долара за тон.


На срещата стана известно, че повече от 50% от БВП на България се създава от предприятия, които активно използват интелектуална собственост, включително патенти, търговски марки и географски означения.


Ако ОПЕК+ продължи с политиката си на увеличаване на добивите и не успее да ограничи свръхпроизводството, то излишъкът може да нарасне с допълнителни 400 000 барела на ден, отбелязва МАЕ.


Държавният съвет на КНР ще наложи мита върху вноса на американски енергийни ресурси от 10 февруари 2025 г. Според постановлението на Държавния съвет петролът ще се облага с мито от 10 %, а въглищата и втечненият природен газ - с 15 %. Освен това мито от 10% ще бъде наложено на американските многолитрови автомобили, пикапи и селскостопанска техника.


Специалният пратеник на президента за Украйна Кийт Келог каза, че ако ОПЕК+ намали цената на петрола до 45 долара за барел, това може да подтикне Русия да прекрати войната. "Русия печели милиарди долари от продажба на петрол", каза Келог в интервю за "Фокс нюз". "Ами ако цената бъде намалена на 45 долара за барел, което по същество е на границата на рентабилността?"


Президентът на САЩ Доналд Тръмп се прицелва в петролните приходи на Русия, за да изпълни обещанието си да сложи край на войната в Украйна.


Цената на барел петрол се определя чрез извеждане на средна аритметична величина от котировките към момента на закриване на търговията с всички сортове от "кошницата на ОПЕК" предходния работен ден.


Петролът е около 90 на сто от износа на Южен Судан, който няма излаз на море. Повредата засили допълнително кризата в страната и доведе до скок на инфлацията и срив на местната валута - суданската лира - спрямо долара.


Производството се задържа на 5,86 милиона барела на ден, или около 5,7% от световното търсене, в поредица от стъпки, договорени след 2022 г., за да подкрепя цените на петрола.


То е за свободна търговия след продължили почти 25 години преговори, съобщиха световните агенции. Споразумението ЕС-Меркосур "бележи началото на нова история", написа председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен в социалната мрежа "Екс" (X). Тя е в Уругвай за срещата на върха на страните от Меркосур.