АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Петте най-големи банки в ЮИЕ
Румънската Banca Transilvania заема първото място като най-голяма банка в Югоизточна Европа, измествайки местния конкурент Banca Comerciala Romana, който пада на трето място в сравнение с 2017 г. Това показва годишна класация TOP 100 SEE Banks на специализираното издание SeeNews.
BRD - Groupe Societe Generale SA запазва позицията си на четвърта по големина банка в региона по отношение на активи. Нейната печалба нараства до 331,5 милиона евро за миналата година благодарение на икономическия растеж, подобрените резултати от дейността и нетните разходи на рисковите записвания. Нетният опериращ приход на BRD се е увеличил с 13%, докато нетният приход от лихви е нараснал с 16,5%, дължащ се на солидния ръст на обема.
Петте най-големи банки в Югоизточна Европа съставляват 25% от общите активи на топ 100 кредиторите в региона в края на 2018 г., като секторът продължава да се консолидира. Повечето сделки са свързани с текущото оттегляне на гръцките кредитори и френската банкова група Societe Generale. На финала на придобиването унгарската ОТП бе основният играч. Други големи чуждестранни банки в региона остават италианската UniCredit, австрийската Erste и Raiffeisen.
Комбинираната нетна печалба на стоте най-големи кредитори от активи в региона нараства до 4,354 млрд. евро през 2018 г., което е с 24% повече в сравнение с миналата година. Броят на губещите банки сред първите сто също е намалял - те са само четири, докато през 2017 г. са наброявали 10, а през 2016 г. са 12.
Въпреки това общите активи на най-големите банки в региона нарастват незначително. Комбинираните активи на стоте най-големи банки в Югоизточна Европа възлизат на 279 млрд. евро, което е повишение с едва 1,45% спрямо 275 млрд. евро година по-рано.
Агрегираните активи на банковите системи в Югоизточна Европа се увеличават с 5,5% на годишна база до близо 312 млрд. евро към края на 2018 г., като годишният ръст е 4,1% спрямо 2017 г. Най-бързо нарастване се наблюдава в Сърбия, Молдова и Северна Македония, съответно с 12,2%, 9,8% и 9,3%.
През 2018 г. кредитите в банковия сектор на нетна база се повишават с 5,7% спрямо предходната година до 191,4 млрд. евро. Това е ръст от 3,9% на годишна база през 2017 г. и отразява увеличаващото се търсене на кредити от страна на частния сектор в условията на понижаваща се лихва, повишаване на заетостта и доходите. Освен това банките в Югоизточна Европа успяват да облекчат кредитните стандарти по сегменти в опит да отпускат нови заеми и да компенсират намаляващите доходи от разликата в лихвените проценти между кредитната и депозитната база. Друг важен фактор за растежа на нетните кредити е спадът в обезценката на активите спрямо 2017 г.
Уникредит Булбанк е единствената българска банка, която влиза в челната десетка на финансови институции по общи активи за фискалната година, приключваща на 31 декември 2018 г. , показва годишна класация TOP 100 SEE Banks. Банка ДСК и Обединена българска банка (ОББ) се нареждат съответно на 11-то и 12-то място, подобрявайки позициите си от 2017 г., когато Банка ДСК е на 13-то място, а ОББ - на 19-то.
Tweet |
|