АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Нетната печалба на Групата "УниКредит" отчита ръст от 8% за третото тримесечие на годината спрямо същия период на миналата година до 2,5 млрд. евро. Германската банка "Комерцбанк" (Commerzbank) отчете спад на печалбите си за третото тримесечие с над 6 на сто.
BMW съобщи за спад на печалбата през третото тримесечие с 61 на сто заради понижение на продажбите в Китай и проблемите със спирачките, което доведе до на-ниското равнище на акциите на компанията от над 2 години и половина.
Докладът на бившия управител на Европейската централна банка и италиански премиер Марио Драги, представен през септември пред Европейския парламент, изтъкна, че ЕС се нуждае от 800 милиарда евро (868,48 милиарда долара) инвестиции годишно, или до 5 процента от своя брутен вътрешен продукт, за да бъде икономически конкурентоспособен на своите съперници САЩ и Китай.
Това означава, че финансовият резултат е с 14 млн. лева по-висок спрямо първите девет месеца на 2023 г. Годишният темп на растеж на печалбата на банките на българския пазар се забавя спрямо август, когато бе отчетен ръст от 4,3 на сто до 2,4 млрд. лева.
Инвестицията е част от по-широките усилия на Международната финансова корпорация за насърчаване на приобщаващ икономически растеж в България и предоставя 95 милиона евро от собствената сметка на IFC и допълнителни 45 милиона евро, мобилизирани от SMBC Bank EU AG чрез програмата за програмата
Към 30 юни, което е със 130 млн. лв. (7,7 процента) повече спрямо тази за първото шестмесечие на 2023 г. Това се посочва в тримесечното издание "Банките в България", което се подготвя от управление "Банков надзор" на БНБ и публикувано на интернет страницата на централната банка.
Възвръщаемостта на активите на банковия сектор възлезе на 2,03 процента към края на юни, а възвръщаемостта на собствения капитал беше 17,17 процента (при 2,09 процента и 18,36 процента към 30 юни 2023 г.).
Икономиката на България ще нарасне с 2,3 на сто през настоящата година, твърди МВФ в нов доклад, това е понижение спрямо оценката на Фонда, дадена през април на съвместните пролетни срещи на МВФ и Световната банка, когато беше посочено, че БВП на България ще нарасне с 2,7%.
През 2023 г., под нарастващ натиск от страна на икономисти, акционери и гражданско общество, Световната банка въведе своя първи по рода си "индикатор за визия", насочен към намаляване на броя на страните с високо неравенство.
Икономиките на Западните Балкани през 2025 г. се очаква да отчетат умерен растеж до средно 3,7 на сто, прогнозират анализаторите на Световната банка в доклад. Икономическият растеж на Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Северна Македония и Сърбия ще бъде с 0,2 процентни пункта по-висок от прогнозирания през пролетта на тази година.