АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Това се дължи на намалението на цените на петрола и по-ниските маржове на рафиниране. Компаниите обаче все още имат добра доходност и продължават да възнаграждават акционерите си.
Италиански, френски, белгийски и швейцарски клиенти често са привлечени от пакетни сделки, които включват разходи за пътуване и настаняване.
В своя най-нов месечен доклад за състоянието на петролния пазар ОПЕК предвижда, че търсенето на петрол ще се повиши с 1,9 млн. барела на ден през тази година. Това представлява понижение спрямо прогнозата за ръст от 2,03 млн. барела дневно, представена през миналия месец.
Обяснението за впечатляващия ръст се крие най-вече в засилващото се търсене в трите основни пазара за злато – Китай, Индия и САЩ, коментира в съобщение до медиите Макс Баклаян, изпълнителен директор на борсата за ценни метали "Тавекс" (Tavex).
Приходите от износ на петрол и газ на Русия от януари до септември се очаква да нараснат с 49 на сто на годишна база до 8,3 трилиона рубли (89,4 милиарда долара) благодарение на по-високите цени на петрола и по-слабата рубла, показват данни от предварителни прогнози.
Цената на златото се задържа над 2500 долара за тройунция. Психологическата граница беше достигната за първи път в края на миналата седмица. Така цената за златно кюлче достига рекордните 1 млн. долара. Златно кюлче обикновено тежи 400 тройунции или 12,4 килограма от скъпоценния метал, уточняват експертите.
Приходите в руския бюджет от продажби на нефт и газ през януари-юли възлизат на 6,8 трилиона рубли, което е с 61,6% повече от миналата година. Това се доказва от информация на уебсайта на МФ на РФ. Увеличаването на приходите в бюджета от износа на въглеводороди е свързано преди всичко с поскъпването на руския петрол, отбелязва ведомството.
По-подробната разбивка на данните за търсенето обаче показват някои тенденции, които може да предвещават забавяне през идните тримесечия. Търсенето расте най-силно на т. нар. извънборсов пазар, който до голяма степен обхваща покупките на институционалните инвеститори, лица с висока нетна стойност и семейни офиси.
Те възлизат на до 5,698 трилиона рубли (65,12 милиарда долара), показват данни на финансовото министерство. Това се случва на фона на растящите цени на петрола и по-слабата рубла.
През март цените скочиха неимоверно до над 10 000 долара за тон на борсата в Ню Йорк заради лошата реколта в Западна Африка, причинена от комбинация от неблагоприятно време и опустошителни болести в старите насаждения. След това цените спаднаха, но все пак остават три пъти по-високи от миналата година.