АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Това са БАКБ, "Инвестбанк", "Общинска банка" и "Търговска банка Д". Гражданите, кандидатствали за безвъзмездна помощ за замяна на източници на твърдо гориво (печка, котел, камина или друг) с възобновяеми, могат да ползват целево кредитиране при преференциални условия.
$4 млрд. годишно до 2030 г. ще са необходими, за да бъдат подменени сегашните готварски печки в развиващите се страни със системи, които са по-малко енергоемки. Един инструмент, който все още не е достатъчно усъвършенстван, би могъл да помогне за финансирането на тази програма - въглеродните кредити.
Мярката предвижда гражданите да получат целево кредитиране до 22 000 лв. за инсталация на фотоволтаични системи до 10 kWp, която може да включва и системи за съхранение на електрическа енергия (батерии), както и до 3 000 лв. за слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване.
ББР ще подпомага домакинствата да получат финансиране за преминаване към възобновяеми енергийни източници. Гражданите ще могат да се възползват от необезпечени кредити от търговските банки – партньори по програмата.
Кампанията обхваща пет квартала – „Варуша“ и старата градска част, „Асенов“, „Картала“, „Акация“ и „Света гора“, както и широкия градски център с районите около ПМГ „Васил Друмев", Стадион „Ивайло", МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов", Езикова гимназия, ОУ „Св. Патриарх Евтимий", ПГСАГ „Ангел Попов", ОУ „Петко Р....
Отоплителните устройства подлежат и на последващо третиране - разделяне, сортиране на получените метални отпадъци по вид и рециклиране. Стойността на обществената поръчка е малко над 130 000 лева без ДДС, а срокът за подаване на документацията и оферти е 8 февруари.
Започна монтаж на новите отоплителни уреди за 58 домакинства в града, класирани в пилотната фаза на интегрирания проект „Българските общинни работят заедно за по-чист въздух“. Всеки от одобрените кандидати ги получава безвъзмездно, а дейностите по премахването на старите печки също са безплатни.
Всеки от одобрените кандидати ще получи безвъзмездно новите отоплителни уреди, заедно с монтаж и демонтаж на старите печки. Петгодишен е гаранционният срок. Кандидати, които са участвали в Пилотна фаза, но не са класирани, могат да бъдат кандидати отново.
Те могат да получат нови екологични уреди по проект на Столичната община, съобщи Йоана Христова, зам.-кмет по екология. Тя припомни, че общината изпълнява над 100 мерки за подобряване на качеството на атмосферния въздух и намаляването на замърсяването с фини прахови частици.
Отоплителните уреди в двете категории с най-ниски емисии са забранени за продажба от 2014 г. Използването им ще бъде напълно забранено в цялата страна от 2022 година.