EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Пик на износа на руски петрол

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Пик на износа на руски петрол

mail08:04 | 18.05.2023прегледи 919 коментарикоментари 0


Износът на руски петрол е достигнал най-високото си равнище от началото на руската инвазия в Украйна въпреки тежките западни санкции и е донeсъл "манна" от 15 милиарда долара. Това обяви Международната агенция по енергията (МАЕ), цитирана от Франс прес.

Международната организация, базирана в Париж, посочва в месечния си доклад, че руският износ е достигнал 8,3 милиона барела дневно миналия месец, след като страната не изпълни заплахата си да намали производството с 500 000 барела дневно.

"Възможно е Русия да увеличи добивите, за да компенсира загубата на приходи", според доклада на МАЕ.

Въпреки международните санкции срещу петрола си, Русия е успяла да пренасочи износа на въглеводороди към други страни (Китай, Индия, Турция), но Москва "изглежда не среща особени трудности да намери купувачи за суровия петрол и петролните си продукти", отчита докладът. 

"През април руският износ на петрол е достигнал пика си след инвазията, с 8,3 милиона барела дневно (като се отчитат и рафинираните продукти)", пише МАЕ, което представлява повишение на приходите "с 1,7 милиарда долара" до 15 милиарда долара.

След обявените на 5 декември санкции върху руския суров петрол, транспортиран по морски път, второ ембарго на ЕС, свързано със закупуването на руски петролни продукти, съчетано с таван на цените на тези продукти, което се прилага за страните от Г-7, е в сила от 5 февруари.

Като ответна мярка срещу санкциите, въведени в отговор на офанзивата на Москва срещу Украйна, Русия предупреди на 10 февруари, че ще намали производството с 500 000 барела дневно.

Темата за "вратичките", позволяващи на Москва да смекчи влиянието на санкциите на страните от Г-7 върху икономиката си, ще бъде обсъдена на срещата на върха на индустриализираните страни, която ще започне този петък (19 май) в Япония.

Докладът акцентира паралелно и върху "възстановяване на китайското търсене, надвишаващо очакванията" с "абсолютен рекорд през март от 16 милиона барела дневно" за азиатската страна, вторият най-голям потребител в света след САЩ.

Световното търсене на петрол "ще нарасне с 2,2 милиона барела дневно на годишна основа през 2023 година, за да достигне средна стойност от 102 милиона барела дневно на ден", според същия източник./БТА


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2044