АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Площта в Нидерландия, използвана за отглеждане на четирите основни вида оранжерийни зеленчуци: домати, пипер, краставици и патладжани, е общо 4,1 хил. хектара през 2023 г., съобщава Статистическата служба на страната. Това е с 10 процента повече, отколкото преди десет години.
Годишните изменения на цените на плодове и зеленчуци на тържищата са в посока надолу. Средните цени на едро на десертно грозде, зеле, пъпеши, червен пипер, картофи и дини са в границите от 2,8% (десертно грозде) до 27,9% (дини) под нивата отпреди година. По-скъпо се предлагат оранжерийните краставици (с 2,1%) и зеленият пипер (с 6%).
От млечните и месните храни и варивата по стоковите борси и тържищата най-много се е повишила цената на брашното тип 500, а най-много е спаднала на захарта; при плодовете най-много са поскъпнали пъпешите, а са поевтинели еднакво прасковите и гроздето; при зеленчуците най-много са нараснали цените на зеления пипер, а най-много са спаднали на зрелия кромид лук.
На най-голяма площ в област Стара Загора на открито се отглеждат пипер - 50,9 ха (хектара) и домати - 48,5 ха. Следват картофи - 38,1 ха, пъпеши - 34,7 ха, дини - 9,9 ха, краставици - 9,7 ха и зеле - 3,5 ха. Отглеждат се и зеленчуци в оранжерии: краставици - 15 ха и домати - 5,3 ха, казаха от пресцентъра на МЗХ.
От млечните и месните храни и варивата по стоковите борси и тържищата най-много се е повишила цената на пакетчето масло 125 грама, а най-много е спаднала цената на ориза; при плодовете най-много се е повишила цената на портокалите, а е спаднала само цената на лимоните; при зеленчуците най-много се е повишила цената на червения пипер от внос, а най-много е спаднала на зелената салата.
Най-много подправки са били внесени от Китай - 38 на сто от целия обем. Най-много е внесеният джинджифил - 122 900 тона, следван от червен пипер - 109 000 тона и черен пипер - 62 900 тона. Китай е основният източник на джинджифил (54 на сто) и червен пипер (72 на сто), докато черният пипер идва предимно от Виетнам (56 на сто).
Румънската чеснова разядка, наречена "муждей" (mujdei) зае първо място в класацията на международния кулинарен пътеводител ТейстАтлас (TasteAtlas) за най-добрите румънски храни. Приготвя се със скилидки чесън, слънчогледово масло, черен пипер и вода.
В текста на документа е записано, че до 2030 г. страните в ЕС ще трябва да получават 42,5 на сто от енергията си от възобновяеми източници като вятър и слънце, заяви депутатът от Европейския парламент Маркус Пипер в публикация в "Туитър". До този момент целта беше към 2030 г. Общността да произвежда 32 на сто от енергията, която потребява, от възобновяеми източници.
Възстановена е по спомените на работници от Родопа-Бургас, както и съгласно изискванията на действащия тогава, а за отбелязване и сега, стандарт БДС 18-86. Рецептата е много проста: едросмляно (3 до 30мм късчета) свинско (60%) и говеждо (40%) месо, сол, натриев нитрит за консервант, подправки (основно черен пипер на зърна) и вода. Като изключим подправките и водата това са само 4 съставки!
Това означава: боб пакет 0,500 кг, кисело зеле 1 кг (зелка във вакуум), ориз пакет 0,500 кг, сушени чушки 0,200 кг, брашно за питка 0,500 кг, точени кори 1 пакет, тиква 1 брой, ошав, подправките – канела, джоджен, бакпулвер, чубрица, магданоз, червен и черен пипер, сол, както и чесън 0,100 кг, моркови 1 кг, олио 1 л, орехи 0,100 кг и бутилка българско червено вино.