АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Пиратският софтуер струва $500 млрд. на бизнеса
Международните компании се очаква да похарчат близо 500 млрд. щатски долара през 2014 г., за да се справят с проблемите, причинени от зловреден софтуер, умишлено интегриран с пиратски софтуер. От тях 127 млрд. щатски долара ще бъдат похарчени за справяне с въпроси, свързани със сигурността и 364 млрд. щатски долара за борба с кражбата на лични данни, твърди ново съвместно изследване на IDC и Националния университет на Сингапур (NUS). Глобалните потребители, от друга страна, се очаква да похарчат 25 млрд. щатски долара и да загубят 1,2 млрд. часа тази година заради заплахи по сигурността и скъпи компютърни поправки в резултат на пиратски софтуер със зловреден софтуер.
Проучването „Връзката между пиратския софтуер и нарушенията на киберсигурността“ също така разкрива, че за 60% от анкетираните най-големият страх от заразен софтуер е свързан със загубата на данни, файлове или лична информация, следван от неоторизирани интернет транзакции (51%) и хакване на електронна поща, социални мрежи и банкови сметки (50%). Въпреки това, 43% от респондентите не инсталират актуализации на защитата, оставяйки компютрите си отворени за атаки от киберпрестъпници. Държавни служители изразяват загриженост за потенциалните последствия от заплахите по киберсигурността за техните граждани. Според проучването, правителствата са най-притеснени от загубата на бизнес търговски тайни или конкурентна информация (59%), неоторизиран достъп до поверителна държавна информация (55%), както и от въздействието на кибератаките върху критичната инфраструктура (55%). Смята се, че правителствата могат да загубят над 50 млрд. щатски долара за справяне с проблемите, свързани със зловреден софтуер на пиратски софтуер. „Киберпрестъпниците печелят от всеки пропуск в сигурността, който могат да намерят, което има опустошителни финансови резултати за всички“, каза Дейвид Фин, изпълнителен директор и асоцииран главен юрисконсулт на Центъра по киберпрестъпност към Microsoft. „Мотивирани от печалбата на пари, те намират нови начини за проникване в компютърните мрежи, за да вземат каквото си поискат: вашата самоличност, пароли и финанси.“Допълнителни акценти от проучването:
Близо 2/3 от загубите на бизнеса (315 млрд. щатски долара) ще бъдат в ръцете на организирани престъпници.
Близо 20% от пиратския софтуер в компаниите се инсталира от служителите.
28% от анкетираните фирми отчитат нарушения на сигурността, причиняващи мрежови, компютърни или уебсайт прекъсвания, които настъпват на всеки няколко месеца или повече; 65% от тези прекъсвания са били причинени от зловреден софтуер на компютрите на крайните потребители.
Tweet |
|