АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През осемте месеца на тази година в Пирея са акостирали 478 кораба, с 14% повече спрямо същия период на миналата година, когато техният брой е 419.
Първият ферибот тръгва на 19 юни от кипърското пристанище в Лимасол до най-голямото гръцко пристанище в Пирея.
Решението влиза в сила от 1-ви август и засяга пристанищата Пирея, Родос, Ираклион, Волос, Корфу и Катаколон, които ще могат вече да приемат круизни кораби.
Според гръцки финансови издания Пирея вече се е превърнала в най-голямото пристанище за контейнерен транспорт в Средиземно море и четвъртото в Европа с 5,65 милиона транспортирани контейнера миналата година.
Част от споразуменията са насочени към привличане на капитал от Китай, към модернизиране на пристанището Пирея с помощта на китайската компания Коско (Cosco), към откриването на китайски пазар за редица гръцки стоки, както и към последователното засилване на китайско-гръцките връзки в много сфери.
Според вестника последната демонстрация на сила на гръцката археологическа служба ще усили дългогодишното недоволство на Китай от бавния прогрес на проектите му в Гърция.
Контейнерният терминал на най-голямото гръцко пристанище Пирея край столицата Атина излезе в края на 2018 г. на второ място по обем на превозите в Средиземноморието, съобщава "Катимерини".
С 223 гласа "за" от общо 248 депутати, гръцкият парламент одобри законопроекта за ратификация на договора за продажбата на пристанище Пирея на китайската компания "Коско", който бе подписан през април. Проектът бе подложен на гласуване в навечерието на официалната визита на гръцкия премиер Алексис Ципрас, който днес заминава на посещение в Китай.
"Коско" първоначално купува 51% от собствеността на пристанището за 280 млн. евро. Други 16% от акциите компанията ще придобие след 5 години срещу 80 млн. евро и инвестиции от 350 млн. евро.
Китайската компания Cosco пое контрола над пристанището в Пирeя, след като гръцката държава й предостави 67-процентен дял от пристанищното дружество ОЛП, пише вестник Kathimerini.