АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Хърватското правителство обяви „Поддържащата инфраструктура за стратегическия инвестиционен проект за терминал за втечнен газ“ за проект от стратегическо значение. Общата сума, необходима за изпълнението на проекта, възлиза на 534 милиона евро (без ДДС).
Парите се отпускат на Германия за експлоатацията на четири плаващи терминала за внос на втечнен природен газ (ВПГ - LNG). Одобрената държавна помощ значително допринася за осигуряване на непрекъснатост на доставките на газ за Германия и съседните страни след края на вноса на газ от руски тръбопроводи.
Руският президент Владимир Путин издаде указ, с който удължи срока за продажбата на дела на американската компания "Ексън Мобил" (ExxonMobil) в проекта "Сахалин-1" до 1 януари 2026 г. През есента на 2022 г. операторът на проекта за втечнен природен беше сменен от новорегистрирано дъщерно дружество на "Роснефт" - "Сахалинморнефтегаз-шельф".
Общо 19 международни компании заявиха интерес за участие в обявения от „Булгаргаз“ ЕАД търг за доставка на втечнен природен газ за месеците януари и февруари 2025 година на терминала в гр. Александруполис, Гърция, съобщиха от дружеството.
В КЕВР беше обсъдено изменение на Списъка с важни точки на газопреносната система на ICGB, което е пряко свързано с възможността за доставки от терминала за втечнен природен газ край Александруполис, чиято търговска експлоатация започна от 1 октомври. В списъка има нова входно-изходна точка на междусистемно свързване - Komotini-DESFA/ICGB, свързваща газопреносните инфраструктури на ICGB и ДЕСФА (DESFA) до гръцкия град Комотини.
Погледнато в перспектива, енергийните пазари навлизат във фаза на повишена несигурност. Газът остава основна причина за безпокойство, особено поради факта, че възможностите на Европа да си осигури достатъчно товари с втечнен природен газ са поставени под въпрос, тъй като глобалното търсене се активизира.
Белгия призова ЕС да забрани руския втечнен природен газ (LNG), предупреждавайки, че компаниите не могат да развалят дългосрочни договори, освен ако блокът като цяло не наложи санкции, съобщи в четвъртък "Файненшъл таймс", цитирайки министъра на енергетиката на Белгия.
Чрез него доставки природен газ могат да бъдат осъществявани за Гърция, България, Румъния, Северна Македония, Сърбия, Молдова и Украйна на изток, както и за Унгария и Словакия на запад. Терминалът разполага с най-съвременна технология и е с максимален капацитет за регазификация от 5,5 милиарда кубически метра годишно.
Това е ключова стъпка, за да се гарантира, че газопроводът IGB може да поеме транспортирането на обеми природен газ, които ще станат достъпни за пазара след търговския старт на терминала за втечнен природен газ в Александруполис, планиран за 1-ви октомври 2024 г.
По-голямата част от природния газ в газообразно състояние е дошъл от Норвегия (43,5 на сто), следвана от Алжир с 21,6 на сто и Русия с 15,5 на сто. От САЩ е дошъл почти половината от внесения втечнен природен газ (46,0 на сто), а значително по-назад остават Русия (16,8 на сто) и Катар (11,9 на сто).