АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2023 г. започнаха преговори за закупуване на два руски реактора, първоначално закупени за недовършената АЕЦ Белене в България. Планираната покупка има плаваща цена от поне 600 милиона евро . Американската компания „Уестингхаус“ също планира да построи два реактора на украинската площадка.
ТВЕЛ, горивното подразделение на руската държавна корпорация „Росатом“, произведе иновативно ядрено гориво за реакторите на бързи неутрони от IV поколение БН-1200 и БРЕСТ- ОД-300. Едновременно се разработват два варианта на уран-плутониевото ядрено гориво: оксидно (МОКС) и плътно нитридно гориво (СНУП).
За четири години ПАТЕЦ „Академик Ломоносов“ е произвела близо 722 милиона киловатчаса електроенергия. Такова количество е достатъчно да удовлетвори нуждите на Чукотка за повече от година.
Участниците в COP28 ще направят виртуална техническа обиколка на единствената в света плаваща АЕЦ „Академик Ломоносов“, която е в експлоатация в най-северния град на Русия – Певек в Чукотка. Всичко ще се предава в официалните страници на „Росатом“ в социалните мрежи.
Планира се операцията по презареждането, която се извършва докато плавателният съд е на вода, да приключи до края на тази година. Следващото презареждане - вече в реактора на левия борд на плаващата АЕЦ, е планирано за 2024 година.
BayWa r.e. заяви, че фотоволтаичната централа, разположена във водите на езеро край западния германски град Халтерн ам Зее и създадена да произвежда електроенергия за минния концерн Quartzwerke, ще може да осигури 3 мегавата мощност, еквивалентна на нормална вятърна турбина, разположена на брега.
В рамките на подписаното споразумение „Росатом” ще осигури електроенергия за най-големия проект за мед и злато в постсъветското пространство.
Paбoтитe пo пpeoбopyдвaнeтo нa cтaнциятa бяxa зaвъpшeни oт ĸитaйcĸaтa ĸopaбocтpoитeлницa Нuаrun Dаdоng, a ceгa пpeдcтoи тя дa тpъгнe ĸъм бaзaтa cи нa ocтpoв Kpъĸ, нaмиpaщ ce в ceвepнaтa чacт нa Aдpиaтичecĸo мope.
Единствената в света плаваща АЕЦ е с два реактора тип КЛТ-40С с мощност от 35 мегавата всеки. Така електрическата мощност на плаващата централа е 70 мегавата, а топлинната мощност на съоръжението е 50 гигакалории на час. Срокът на експлоатация е 40 години.
Зареденият с ядрено гориво „Академик Ломоносов“ потегли от арктическото пристанище Мурманск за плаване от 5000 км към Чукотка.