АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Плевнелиев: Как да докараме катарски газ?
Президентът Росен Плевнелиев, който е на официално посещение в Катар, ще се срещне днес с емира шейх Тамим бин Хамад Ал Тани, съобщи БТА. В присъствието на двамата държавни глави ще бъдат подписани двустранни документи. Преди това президентът Плевнелиев ще посети Фондация "Катар" и ще разговаря с нейната председателка шейха Моза бин Насер ал Миснед. Държавният глава ще има срещи с представители на Катарската търговско-промишлена палата и Асоциацията на катарските бизнесмени.
За първите 11 месеца на миналата година стокообменът между България и Катар възлиза на $13,6 млн., като износът ни е в размер на $9,2 млн. Катар е инвестирал значителни средства в редица държави, като основни инвестиционни сектори за катарската страна са хотелиерството, електрическите централи, петролните компании, банково-финансовият сектор, инфраструктурата и транспортът. Катарската страна проявява интерес към инвестиране и в България, основно в сферата на недвижимото имущество, земеделието, инфраструктурата, здравеопазването и туризма.
"Катар иска да си сътрудничи с България в сферата на енергетиката и то в няколко много интересни направления". Това заяви президентът Росен Плевнелиев, цитиран от Дарик, в първия ден от официалното си посещение в Катар. Визитата започна със среща с българската общност (400 души) в посолството ни в Доха. "Разбира се, аз като държавен глава нямам нищо против да купуваме газ от Катар. Чудя се само как да го докараме", допълни Плевнелиев.
Темата за вноса на втечнен газ от Катар присъства от няколко години в почти всички официални разговори между България и Катар. Липсата на решение за преноса му прави невъзможна доставката му. Възможността Катар да се превърне в алтернативен доставчик на природен газ би повишила енергийната независимост на България. Катар е най-големият износител на втечнен газ и наличието на европейски терминал за неговото регазифициране и пренос до България би позволил пренос до нашата страна. Росен Плевнелиев съобщи, че ще предложи да се промени подхода, тъй като досега всички газови коридори са били изток-запад. Президентът съобщи, че би искал да се помисли дали е възможно да има газов коридор юг-север:
Tweet |
|