EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Плевнелиев:Няма недосегаеми при незаконно строителство

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Плевнелиев:Няма недосегаеми при незаконно строителство

mail09:24 | 17.12.2010прегледи 2028 коментарикоментари 2


Министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев е категоричен, че "недосегаеми" в незаконното строителство няма и не може да има. В интервю за БТА министър Плевнелиев съобщи, че амбицията на ведомството е да осигури 13 000 работни места в пътното строителство.
"Тодор Живков е направил 250 километра магистрали за 35 години, а ние сме си поставили целта да направим 250 километра магистрали за четири години, искаме да сме девет пъти по-ефективни от господин Живков. По пътищата ще ври и кипи", заяви Плевнелиев.
Министърът на регионалното развитие съобщи, че рехабилитацията на пътния възел Драгичево е два дни преди графика и вероятно на 18 декември ще бъде готов.
МРРБ вече е осигурило допълнителен ресурс от 900 000 лева в подкрепа на вече отделените от бюджета на ведомството 3 млн.лева за съфинансиране на проекти за саниране на жилищни сгради по линия на ПРООН. Това означава, че още от март - април строителните работи на 27 панелки могат да започнат. По проекта вече са рехабилитирани 27 сгради.
До края на годината ще са готови националните стандарти за зелено строителство, а от първи януари 2020 г.
България ще е задължена да превърне тези стандарти в образно казано "Стара планина" - задължителен стандарт за устойчиво строителство, каза министър Плевнелиев.

Следва пълният текст на интервюто:

Въпрос: Министър Плевнелиев, инфраструктурата е сред топ-приоритетите на правителството. Как през изминалата година българите практически усетиха ефектите от подобряването на републиканската пътна мрежа?
Отговор: Цифрите са ясни. До 2009 г. в страна имаме изградени общо 421 километра магистрали. От тях 250 километра са построени до 1989 г. по времето на Тодор Живков и още 171 км са построени в периода 1990 - 2009 г.. В момента ние строим 177 километра. Това означава, че само за първата година от управлението на ГЕРБ сторим повече, отколкото за двадесет години всички предишни правителства на демократичния преход са завършили. Ние обаче сме абсолютно убедени, че ще ги завършим.
Сторим по "Тракия" 116,6 километра, по "Марица" - 41,1 километра, от които 31 километра вече са пуснати в експлоатация, и се работи по още десет километра, по "Люлин" - 20 километра. Да, Тодор Живков е направил 250 километра магистрали за 35 години, а ние сме си поставили целта да
направим 250 километра магистрали за четири години, искаме да сме девет пъти по-ефективни от господин Живков. По пътищата ще ври и кипи.
Въпрос: Извън тези 177 километра по кои други пътни проекти предстои работа?
Отговор: Ще стартират още по два лота на магистрала "Струма" и "Марица", СОП - Гара Яна, Калотина - София - общо над 100 километра. Извън магистралите се работи по други пътни проекти, финансирани по линия на програма "Транзитни пътища 5", Световна банка за над 500 млн. лева и по оперативна програма "Регионално развитие" за още 500 млн.лева. За 2011 г. се планира в пътната мрежа да се "налеят" около 1,2 млрд.лева.
Въпрос: Кога се очаква да бъде създадена държавната компания за проджект мениджмънт за автомагистралите "Струма","Хемус" и "Черно море"?
Отговор: Задачата ни е през юни да има вече компания, която ще работи по правилното концепиране на трите проекта. Тя ще контактува с Европейската инвестиционна банка, с "Джаспърс" и ще е създадена по аналогия на така наречените обектови дружества, които се правят за "Южен поток", за "Бургас
- Александруполис". Компанията няма да изземе функциите на пътната агенция.
Въпрос: Колко души са ангажирани в пътното строителство?
Отговор: В момента на "Люлин" работят 2 000 човека, на "Тракия" между 400 и 600 души на лот, но в пиковата 2011 г. и 2012 г. се очаква на лот да работят по около 2 000 човека. Общо разчетите ни показват, че на "Тракия ще работят
между 5 - 6 000 души, около 1 300 - на "Марица" и 2 000 на "Люлин". Виждате, че само тези три проекта създават някъде около 8 до 10 000 работни места. В пътното строителство по проекти по оперативна програма и по държавните инвестиционни заеми ще работят минимум 3 000 човека. Това означава, че около 13 000 работни места в пътния сектор се пазят за хората.
Въпрос: Санирането на сгради чрез оперативна програма "Регионално развитие /ОПРР/ започва от следващата година. Какви са очакванията на министерството за активността на гражданите?
Отговор: Министерството вече е осигурило допълнителен ресурс от 900 000 лева в подкрепа на вече отделените от бюджета на ведомството 3 млн. лева за съфинансиране на проекти за саниране на жилищни сгради по линия
на ПРООН. Това означава, че още от март - април строителните работи на 27 сгради може да започнат, ако и собствениците на апартаменти са осигурили съфинансиране. Парите вече са преведени от държавата по специалните сметки за всяка една от жилищните кооперации. По проекта досега са рехабилитирани 27 сгради.
Тази инициатива ще бъде надградена по оперативна програма "Регионално развитие" като по нея има 80 млн. лева за реновиране на 600 жилищни сгради и до 15 юни ще стартира. В края на следващата година ще стане ясно как ще продължи санирането на останалите панелни сгради на базата на интереса към реновирането на първите 600 сгради. Бъдещата програма за
останалите панелки може да се финансира от еврофондове, от продажбата на емисии от въглероден двуокис, от парите по фонд "Козлодуй" и от бюджета чрез програма за дългосрочно мотивиране на хората да инвестират в енергийна ефективност срещу някаква отстъпка от данъците за определен период от време. Върху това обаче ще разсъждаваме през втората половина на 2011 г.
Въпрос: Докъде стигна подготовката на стандартите за зелено и устойчиво строителството?
Отговор: Знаете, че от 2020 г. Брюксел ни задължава всяка новострояща се сграда задължително да бъде нулево енергийно ефективна или близко до нулевото. Националните стандарти се очаква да бъдат готови до края на следващата година и те няма да са задължителни. От първи януари 2020 г. обаче ние ще сме задължени да превърнем тези стандарти в образно казано
"Стара планина" - задължителен стандарт за устойчиво строителство.
Въпрос: По линия на ОП "Регионално развитие" чрез общински проекти какви ползи усетиха гражданите и в кои населени места ефектите са най-чувствителни и видими тази година?
Отговор: Най-много са проектите, реализирани във Варна, Ловеч, Мездра, Габрово, Велико Търново. Бургас показа най-голяма степен на готовност за изпълнението на голям проект. През 2010 г. общо за страната вече има 71 изпълнени проекта, извън това има над 470 договорени проекти, които ще се
изпълняват.
Пикът на ОПРР ще бъде 2011 - 2012 г.. Амбицията ни е през 2011 г. да разплатим около 600 млн. лева. Ако съберем периода от август 2009 г. до декември 2011 г., имаме амбицията да разплатим общо 1 млрд. лева, което е 40 пъти по-ефективно от предишното правителство. За 2010 г. преизпълнихме поставените си цели, които бяха да договорим проекти за 1,5 млрд. лева и да разплатим 200 млн. лева.
Тази година ще договорим 1,7 млрд. лева или 54 на сто от размера на оперативната програма, а ще разплатим около 350 млн. лева. До края на 2011 г. искаме да отворим всички оси по програмата, да постигнем 80 на сто договаряне на средствата (около 2,5 млрд. лева да са договорени) и процент на изпълнение до края на 2011 г. - 1 млрд. лева.
Въпрос: Не смятате ли, че има изоставане във водния сектор?
Отговор: Водите действително са по-важни от магистралите. Ако сега фокусът е върху пречиствателните станции, то през 2014 - 2020 г. трябва да е върху довеждащите водни инсталации за питейна вода. Това се налага заради огромните загуби в мрежата, които в страната са над 50 на сто, а в Европа
средно около 24 на сто. От това се губят милиарди, но за реконструкцията на ВиК мрежата са необходими десетки милиарди.
Сега МОСВ пише стратегия, която трябва да обхване и ВиК сектора и се очаква да е готова през втората половина на 2011 г. Стартирахме мастър плановете и над 27 различни организации вече проявиха интерес. Амбицията ни е през първата половина на 2012 г. да са готови конкретните
екшънпланове по водните магистрали.
Въпрос: Април следващата година се очаква да бъде пикова за събарянето на множество незаконни постройки.
Гарантирате ли, че този процес ще обхване и така наречените"недосегаеми"?
Отговор: Няма недосегаеми обекти, ако има такива, нека да ни ги кажат. Всички заповеди за премахване на незаконни постройки са публични на страница на ДНСК. Освен това форсирахме проверките - на язовир "Ивайловград" вместо 85, заповедите за премахване вече са 125 с тенденция да достигнат 130. До края на януари ще бъдат оповестени резултати по
проверките на 53-те язовира, след което ще има втори тур проверки.
Въпрос: Предполагам вече сте наясно с приоритети за следващата година на министерството.
Отговор: Високо сме вдигнали летвата. Сред приоритетите е изпълнението на оперативната програма "Регионално развитие".
В пътния сектор трябва да завършим "Люлин" на 15 май. Пътният възел Драгичево е два дни пред графика и вероятно на 18 декември ще бъде готов.
Стартират седем нови големи търга за още 500 млн. евро - по два лота "Марица" и "Струма", Кърджали - Подкова, Мездра - Ботевград , СОП - гара Яна. По програма "Транспорт" към момента са договорени 25 на сто от общо 1 милиард лева, там е "Тракия".
Целта ни е 60 процента от парите за пътища да бъдат договорени до юни 2011 г. по седемте лота и първите копки по тях да започнат от юни - юли. Следващият голям проект, който стартираме е пътен възел Меден рудник и до две - три седмици искаме първа копка на обекта. Други приоритети са водната стратегия, подготовката на водните магистрали, енергийната
ефективност на сградите.

 


 
Коментари
 
експерт с отворени очи - 21-01-2011 г. 17:43:55

Недосегаеми има и Ви ги казваме, нали така настоявате в горното интервю, записвате ли си: 1. Държавата. Пълно е в България с незаконни държавни и общински имоти и такива без акт16.Проверете,питайте и направете един публичен регистър на всички държавни обекти без акт 16.най-отпред и най-незаконен и според Съда е Проходът на републиката,кога ще бъде разрушен като незаконно строителство? 2.Държавни сгради в чашките на язовирите. Станцията на министерски съвет в чашката на язовир Искър.Кога ще бъде разрушена. 3.Частни хотели в плажната ивица на нашето черноморие. Имат зодументи,акт16, но тези документи са нищожни защото са построени на изключителна държавна собственост. За Плевнелиев обаче тези хотели имат перфектни и законни документи.кога ще бъдат разрушени. 4.Един милион незаконно усвоени и остъклени балкони в цялата страна.Първо нямаше да се занимава с проблемът остъклените, после осъзна колко гигантски е, после Плевнелиев обеща,че на 3 януари ще даде работещо и високоекспертно решение за този прпо

expertno - 21-01-2011 г. 17:47:01

Плевнелиев обеща,че на 3 януари ще даде работещо и високоекспертно решение за този прпоблем или ще ги разрушава,както започнаха във Варна.Вече забрави за това си обещание. Тези въпроси са въпросите които интересуват хората,на тези въпроси вижте как ще ви отговори чиновникът Плевнелиев.Който много е вдигнал летвата за да е в тон със спортната терминология на правителството,но няма отговор на простичките и на много ниско ниво въпроси.Кога ще направите правилното концепиране? За какви програми регионално развитие говорите след като няма как да се реновира една сграда в която по нот.актове няма балкони, а в действителност също няма защото вече са станали кухни, но без документи, а в същото време се забелязват все пак и самотни оцелели балкони, от този хаос как ще излезете експертно и високопрофесионално....

 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg