АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
По последни данни на Териториалното статистическо бюро Юг (ТСБ Юг) е регистриан спад от един процент на средната брутна работна заплата в област Пловдив през третото тримесечие на 2024 г. спрямо предходното, като тя става 1954 лева. За месец юли 2024 г. средното месечно възнаграждение възлиза на 1963 лв., за август - 1918 лв., а за септември - 1982 лева.
Изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области продължава, като постепенно делът на София в общия БВП на страната намалява. Въпреки това столицата запазва водещата си роля с 41% от БВП през 2022 г., или 68,7 млрд. лв., следвана от Пловдив и Стара Загора.
Инвестициите са по направленията от Коридор VIII София-Пловдив-Бургас и Карнобат-Синдел-Варна. Това включва всички вече изпълнени проекти и такива, които са в ход. Работим активно за финализиране на дейностите по изпълнението на проекта за жп връзката с РСМ от около 2,4 км, който е предвиден за финансиране по Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027.
В пилотното издание на кампанията „Земята не пие лекарства“. Стотици хора от София, Пловдив и Варна се включиха и донесоха старите си лекарства на мобилните пунктове, които бяха разположени на паркинги на Kaufland в тези градове. Първенци във връщането на лекарства с изтекъл срок на годност са софиянци.
Това става ясно от анализа на данните от платформата за издаване по електронен път на „Протокол за предписване на лекарствени продукти, заплащани от Националната здравноосигурителна каса/ Районните здравноосигурителни каси (НЗОК/РЗОК)“. Системата беше пусната в експлоатация от Информационно обслужване на 1 март 2023 г., а от началото на юли 2023 г. РЗОК започна да приема единствено електронни протоколи.
Най-скъпи в абсолютни числа остават имотите в столицата - средно по 1840 евро на квадратен метър. Веднага след София се подреждат Варна и Бургас - с цени от 1443 и 1300 евро на квадратен метър. В Пловдив средната цена надминава 1200 евро на квадратен метър, а имотите в Русе се оказват по-скъпи от тези в Стара Загора.
За периода по електронен път са подадени над 36 000 заявления. Това спестява 50% от изискуемата такса, която се плащаше на гише преди 1 юли 2023 г. Най-много са подадените заявления за учредяване на залог, следван от заявките за лизинг и запори.
Пет от проектите са за изграждане на железопътна и пристанищна инфраструктура. Други два са за техническа помощ за изграждане на жп връзка с летище Пловдив и за развитие на железопътен възел Пловдив.
Стартира националната кампания за събиране на лекарства с изтекъл срок на годност „Земята не пие лекарства“. Пилотното издание на инициативата ще посети паркинги на Kaufland в София, Пловдив и Варна.
Тя бе реализирана с финансовата подкрепа на ОП "Региони в растеж 2014-2020", съфинансирана от ЕС, чрез Европейски фонд за регионално развитие. Общата стойност на проекта е 9 274 578,02 лв. Част от сумата е собствено финансиране, осигурено от община Пловдив. То е в размер на 1 259 421,00 лв.