АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Засегнати са всички видове вина, както и тези, предназначени за дестилираната спиртна напитка "О дьо ви" (плодова ракия, направена от плодове, различни от грозде, която се произвежда чрез ферментация и двойна дестилация - Еau de vie). Шампанското регистрира най-резкия спад в производството сред големите винопроизводителни региони.
Повечето плодове са поевтинели, докато повечето зеленчуци са поскъпнали, но като цяло поскъпващите храни са повече от включените в седмичния бюлетин на ДКСБТ.
INDAGRA 2024 представя голямо разнообразие от земеделски, лозарски, градинарски и животновъдни продукти за хранително-вкусовата промишленост от 30 октомври до 3 ноември в Букурещ
Минимално повишение на цените на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната се наблюдава и през тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
Годишните изменения на цените на плодове и зеленчуци на тържищата са в посока надолу. Средните цени на едро на десертно грозде, зеле, пъпеши, червен пипер, картофи и дини са в границите от 2,8% (десертно грозде) до 27,9% (дини) под нивата отпреди година. По-скъпо се предлагат оранжерийните краставици (с 2,1%) и зеленият пипер (с 6%).
Между 20 и 30% от дестилериите няма да отворят отново, защото вече не са рентабилни. В резултат на това черният пазар също отбеляза скокове. Тази година реколтата от плодове е особено лоша в Бохемия. В Моравия сезонът е малко по-добър, но за разлика от предишни лета, все още е много по-лош.
Производители на пресни плодове и зеленчуци, Странджанско дядо, мед и млечни продукти ще представят продукцията си в двудневния празник „Еко-кошница, моля!“ в Елхово. Концерт на певицата Лилия Семкова, детски кулинарни ателиета, песни и танци ще веселят жителите и гостите на града на 6 и 7 септември 2024 г.
По данни на Министерството на земеделието и храните от 2023 г. общата площ на насаждения ябълки в България е 4 314 хектара. За същата година от българските овощни градини са произведени близо 35 000 тона от плода.
Оранжерийните краставици поевтиняват с 3 на сто до 2,95 лева за килограм, морковите - с 3,2 на сто до 1,14 лева за килограм, зрелият лук кромид - с 3,7 на сто до 1,10 лева за килограм, а зелените чушки - с 5,1 на сто до 1,81 лева за килограм.
Подпомагане получиха 1832 производители. Припомняме, че одобреният бюджетсе разпределя както следва:•за картофи – до 7 000 000 лв.;•за черупкови плодове (орехи, бадеми и лешници) – до 5 000 000 лв.; за култивирани гъби – до 1 000 000 лв.