АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Спрямо предходното тримесечие издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради нарастват с 9,2 на сто, докато жилищата в тях намаляват с 10,3 на сто, а разгънатата им застроена площ - с 6,4 на сто.
в тази сума влизат раздробяване на остатъците от сечта, фрезоване с шредер, почвоподготовка, закупуване на фиданки, залесяване, отглеждане и мн.др. В същото време приходите от дървесина от същата площ са средно 926,40 лева при ясена и 489,22 лева при акацията.
Кооперацията в Славейно е най-голямата горовладелска в страната с гори на площ от 25 000 дка, разположени в 13 ревира, в които половината са в реални граници, а другата - в идеални. Членовете на кооперацията са 1100.
То е едно от най-големите автомобилни изложения в Европа и тази година ще зарадва посетителите с последно поколение коли, технологии и атракции, разпределени в шест изложбени зали, както и на откритата изложбена площ пред Интер Експо Център.
Вече работещ хотел и къмпинг в покрайнините на град Марфа се разширява, издигайки 43 нови хотелски стаи и 18 жилища на площ от 40 акра. Строителството обаче се извършва посредством 3D принтер вместо по традиционния начин.
Първата междинна цел на България е до 2025 г. да имаме 5 % сертифицирани площи. До 2030 г. сертифицираните площи за биопроизводство в страната трябва да достигнат 10 % от общата земеделска площ. Експерти отбелязват, че по този показател към момента България е на предпоследно място в ЕС, като след нас е Малта, а Австрия наближава вече 27 %.
Заместник-министър Мирослав Маринов каза, че от началото на годината са възникнали над 500 горски пожари, като на 10 % от засегната площ дървесната растителност е напълно унищожена от върхови пожари, а останалите близо 90 % са низови.
Спрямо предходното тримесечие броят на издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради нараства с 15,2 на сто, жилищата в тях - с 1,1 на сто, но общата им застроена площ намалява с 1 на сто.
По данни на Министерството на земеделието и храните от 2023 г. общата площ на насаждения ябълки в България е 4 314 хектара. За същата година от българските овощни градини са произведени близо 35 000 тона от плода.
Т.е. с 2,6 на сто повече на годишна база, заради повишения среден добив от декар. Производството на ечемик бележи ръст от 39,9 на сто спрямо година по-рано, главно в резултат на увеличените площи, като се отчита и леко нарастване на продуктивността от единица площ. Под миналогодишните нива са прибраните количества маслодайна рапица (с 26,2 на сто), ръж (с 25,3 на сто) и тритикале (с 6,5 на сто).