АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


С това осигуреното безвъзмездно финансиране по тази мярка ще достигне почти 114 млн. лв., а броят на подпомогнатите компании ще стане близо 400, съобщи Министерството на иновациите и растежа.


Намаление спрямо края на 2024 година в рамките на периода януари-март 2025 година бе отчетено и през трите месеца, съответно през януари с 1,7 на сто, през февруари - с 0,1 на сто и през март - с 1,4 на сто. На годишна база парите в обращение отчитат увеличение от 4,2 на сто. В номинално изражение нарастването възлиза на 1,204 млрд. лева спрямо края на първото тримесечие на 2024 година.


Яйцата (размер М) запазват цената си и тази седмица също се търгуват по 0,36 лева за брой на едро. Цената на кравето сирене се качва с 0,6 на сто до 11,53 лева за килограм, докато кашкавалът "Витоша" поевтинява с 0,2 на сто до 18,42 лева за килограм.


Пазарната цена на имотите все повече се определя от далеч по-широк спектър от фактори и разликата между еднакво големи жилища в един квартал може да бъде десетки хиляди евро.


Подпомагането от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) е в размер на 21 318 220 лева. Ставката е определена, като бюджетът е разделен на хектарите, заявени и установени като допустими по реда на Наредба № 1 от 2025 г.


Движение надолу в цената се наблюдава при доматите - със 7,5 на сто до 2,94 лева за килограм, краставиците - с 2,3 на сто до 2,84 лева за килограм, и при зеления пипер - с 0,1 на сто до 5,81 лева за килограм. Цената на всички плодове е по-ниска.


Безработицата в Албания падна до рекордното ниво от 8,8% албанската агенция АТА. Министърът на икономиката, културата и иновациите Бленди Гонджа сподели в социалните медии официалната статистика за този ключов показател, като написа, че „Албания отбелязва още едно историческо постижение“.


Цените на жилищата са нараснали с 4,9 на сто в ЕС през четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо същото тримесечие на предходната година, а в еврозоната са се повишили с 4,2 на сто. Това сочат данните за Индекса на жилищните цени, съобщи европейската статистическа агенция Евростат.


На интернет страницата на Агенция „Пътна инфраструктура“ – www.api.bg, е публикувана карта на участъците с концентрация на пътно-транспортни произшествия. Публикуван е и План за действие за обезопасяване на отсечките. Той ще се актуализира ежеседмично.


Проучване на Института за пътна безопасност (ИПБ) показва, че 40% от всички катастрофи са причинени от неправилно възприятие на пътните условия от страна на шофьорите. Основна причина за това е липса или неправилна организация на движението, неравности по пътното платно, недостатъчно сцепление между гумите и асфалта и др.