АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
По-малки глоби за лоши условия на труд
Депутатите намалиха размера на минималните глоби за работодателите, които са нарушили разпоредбите за безопасни условия на труд. Изменението беше прието при второто четене на промени в Кодекса на труда.
Работодател, който не изпълни задълженията си за осигуряване на здравословни условия на труд, вече ще се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лева. В действащия сега закон долната граница е 10 000 лева. Виновното длъжностно лице ще понася санкция от 1000 до 10 000 лева /досега долната
граница беше 2500 лева/. Който не изпълни задължително предписание на контролен орган за спазване на трудовото законодателство, може да получи санкция от 1500 до 10 000 лева, като намалението на долната граница е с 1000 лева.
От ГЕРБ обясниха промяната с неефективността в събирането на глобите досега, тъй като инспекторите са били затруднени да налагат твърде високите санкции. Според Искра Фидосова - съпредседател на ПГ на ГЕРБ, по-големият обхват на глобите е с
оглед на тежестта на нарушението.
От левицата възразиха срещу тази промяната, защото тя нямала антикризисен характер и не е в интерес на безопасните условия на труд на работниците. Глобите имат дисциплиниращ ефект, а не трябва да целят да се събират пари, посочи Емилия Масларова от "Коалиция за България".
Инспекторите твърдят, че високата долна граница им пречи на контрола, каза в кулоарите на парламента Емил Мирославов - директор на дирекция "Трудово право и обществено осигуряване" в Министерството на труда и социалната политика. Има нарушения, които не заслужават да бъдат наказвани с 2500 лева, а голямата разликата в санкциите позволява на инспекторите да диференцират наказанието според случая.
Продължава обсъждането на промените в трудовия кодекс на второ четене.
Tweet |
|