EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

По-малко биоферми във Фландрия

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

По-малко биоферми във Фландрия

mail08:35 | 19.09.2024прегледи 470 коментарикоментари 0


Развитието на биоземеделието във Фландрия през миналата година потвърждава забавения ръст, отбелязан след 2022 г. Това посочи фламандската Агенция за земеделие и рибарство в нов доклад, цитиран от белгийската новинарска агенция Белга.

В края на миналата година във Фландрия има 636 ферми, произвеждащи биопродукти. Това е увеличение от 1,6 на сто спрямо 2022 г., но в същото време вторият най-нисък темп на растеж от 15 години насам. Общата площ за биоземеделие остава почти същата, а делът на земята, където фермерите преминават към биологично земеделие, намалява.

Броят на биофермерите, които осигуряват животинска продукция, намалява за втора поредна година. Броят на органично отглеждания добитък е намалял със 7 процента. Миналата година 37 стопани са спрели биопроизводството. Биофермерите в момента съставляват 3 на сто от общия брой на фермерите в областта.

„Както и през 2022 г., негативното развитие е особено впечатляващо сред фермите, които се фокусират върху органично отглежданите птици и едър рогат добитък“, заявиха от Агенцията по земеделие и рибарство. „Броят им се е върнал до нивата от 2019 г. Броят на биофермите за свине и овце изглежда се стабилизира“, допълниха оттам.

Държавната подкрепа, насочена към органичния сектор, е нараснала до 7,2 милиона евро миналата година, което е най-високата сума през последните години. По-голямата част от държавните разходи отиват за стимулиране на биологичното производство. Отделно от това средствата се насочват основно за изследователска дейност.

Междувременно общата сума, която домакинствата харчат за органични продукти във Фландрия, надхвърли половин милиард евро. Това се дължи главно на инфлацията. „Пазарът на биохрани изглежда наваксва след стагнацията през 2022 г.“, заявиха от агенцията.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg