АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
По-малко бира и свръхпредлагане на хмел
Световното производство на бира е намаляло с 1,7 милиарда литра през миналата година и е възлизало на общо 188 милиарда литра. Това е отговаряло на спад с 0,9 на сто спрямо предходната година, според оценки на най-голямата компания в света за търговия с хмел "БартХаас" (BarthHaas), предаде ДПА.
Намалението на производството на бира е изненада за баварските търговци на хмел, посочва "БартХаас", която е базирана в южния германски град Нюрнберг.
"След като регистрирахме лек растеж през 2022 г. въпреки неблагоприятните условия, ние очаквахме също леко увеличение през 2023 г.", каза Петер Хинтермайер, съуправител в германския консорциум.
Германия е останала петият по големина производител на бира в света, въпреки че производството е спаднало с 3,3 на сто до малко под 8,5 милиарда литра през миналата година.
Според данните Китай е бил най-големият производител на бира в света с 35,9 милиарда литра през 2023 г., изпреварвайки САЩ (19,3 милиарда литра), Бразилия (14,9 милиарда литра) и Мексико (14,2 милиарда литра).
Трудно е обаче да се предвидят бъдещи тенденции на пазара на бира. "Все още усещаме последиците от войната в Украйна", каза Томас Райзър, другият съуправител в "БартХаас".
"Потребителите в много страни са изправени пред тежестта на високата инфлация. Затова очакваме производството на бира да остане без промяна през текущата година", добави Райзър.
В обозримо бъдеще няма да има недостиг на хмел. Реколтата е значително по-добра от предходната година, като расте с 11,5 на сто до 118 415 тона.
Според търговеца "БартХаас" на световния пазар на хмел има свръхпредлагане и площите, предназначени за отглеждане на културата, трябва да бъдат намалени.
Това вече се случи миналата година, като най-голямо намаление регистрира САЩ. Развитието на пазара на хмел обаче едва ли ще окаже голямо влияние върху цената на бирата, тъй като съставката не е съществен елемент в общите производствени разходи на пивоварите./БТА
Tweet |
|