АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
По-малко вреди от ВЕЦ по нов метод
Методология, разработена по проект „Оценка на комбинираните ефекти от ВЕЦ върху екосистемите и екологичното състояние на реките“ бе представена на работна среща. Тя осигурява балансиран подход и устойчиво развитие на хидроенергийните проекти. Екологичните цели, заложени в нея са свързани със запазването и подобряването на състоянието на водните екосистеми. Благодарение на методологията ще се минимизират негативните ефекти върху речните екосистеми след изграждане и експлоатация на ВЕЦ.
Проектът се изпълнява по програма BG 02 „Интегрирано управление на морските и вътрешни води на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014“. Програмен оператор е Министерство на околната среда и водите.
Според авторите, методологията ще увеличи обхвата на зоните, забранени за строителство на ВЕЦ, определени в Закона за водите. Въведени са ограничения в използването на речните води за производството на водноелектрическата енергия. Издаването на разрешение за строителство на ВЕЦ се основава на експертна преценка, тъй като липсва методология и критерии за оценка на допустимост, особено по отношение на кумулативното въздействие на ВЕЦ в даден речен участък. С въвеждането на методологията ще се постигне по-добро екологично състояние, цел, която е заложена и дефинирана в Рамковата директива за водите. Ще се осигури и благоприятен природозащитен статус на крайречни местообитания, което е пък е цел, съгласно Директивата на ЕС за местообитанията.
На работната среща Хаакон Туалоу от Норвежкия институт за изследване на водите представи опита на Норвегия в планирането на водната енергетика. Участници от Германия, Австрия, Словения и Великобритания споделиха опит и добри практики от страните.
Tweet |
|