EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

По-малко пари за земеделието в ЕС?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

По-малко пари за земеделието в ЕС?

mail16:05 | 07.02.2018прегледи 10310 коментарикоментари 0


След Брекзита в европейския бюджет ще зейне дупка от 14 млрд. евро. Еврокомисарят Гюнтер Йотингер възнамерява да преструктурира разходите - в ущърб на фермерите. За миграционна политика и отбрана ще има повече пари.

От 2021 година нататък фермерите в Германия ще получават по-малко пари от Брюксел, пише сайтът на обществено-правната германска телевизия АРД, цитирайки еврокомисаря по бюджетната политика Гюнтер Йотингер. "Парите няма да бъдат орязани драстично, както се опасяват някои, но и в Германия фермерите и регионите трябва да се настроят за по-малко  финансови помощи", е казал той пред вестник "Велт ам Зонтаг". Конкретните планове на Еврокомисията за новия многогодишен финансов период предвиждат съкращения на средствата в аграрния и кохезионния фонд с 5 до 10 процента.

В аграрната политика се обмисля реформа на преките плащания за хектар земя: "Това означава: от една определена площ нататък парите за хектар обработваема земя вече ще бъдат по-малко, отколкото за първите хектари", обяснява германският еврокомисар.

14 милиарда по-малко заради Брекзита

В момента Гюнтер Йотингер разработва проектобюджет за следващия финансов период на ЕС - за годините след 2020-та. Заради Брекзита тогава в европейския бюджет ще липсват около 14 милиарда евро. Същевременно обаче германският еврокомисар възнамерява да подсили перата "отбрана" и "миграционна политика". Затова се налага преструктуриране на разходите. Към момента разходите за селско стопанство и структурни помощи представляват общо почти три четвърти от разходите на ЕС.

Освен преструктурирането на разходите, за периода след 2020 се планира също така и увеличаване на вноските в европейския бюджет, плащани от отделните страни-членки на Общността.

И по-конкретно: предвижда се увеличение в рамките на 10 до 20 процента. Германия, която впрочем е най-големият нетен донор в рамките на ЕС, по думите на Йотингер, също ще трябва да плаща повече: става дума за увеличение с едноцифрена сума в милиарди.

Същевременно еврокомисарят се надява и на повече собствени приходи в европейския бюджет. "Обмисляме и друго: малка част от печалбите на Европейската централна банка, които тя изкарва от емитирането на банкноти, да се вливат в европейския бюджет", обяснява Йотингер. Той продължава да настоява и за въвеждането на данък върху пластмасовите опаковки.

И ЕС може да въведе наказателни мита

Пред "Велт ам Зонтаг" Гюнтер Йотингер реагира и на заплахите на американския президент Доналд Тръмп, който възнамерява да въведе наказателни мита за продукти от Европа. "Ако европейските износители на стоки трябва да плащат мита, същото ще трябва да важи и в обратна посока. Тогава и продуктите на американските фирми, внасяни в Европа, ще бъдат облагани с мита", казва еврокомисарят. "Който реши да извади този инструмент, трябва да е наясно, че и ние разполагаме с него. А европейският пазар е поне толкова голям, колкото и американският."

Държавните и правителствените ръководители от ЕС ще разгледат за първи път темата за бъдещата финансова рамка на 23 февруари. А Гюнтер Йотингер възнамерява да представи своя проект за бюджет през месец май. След което най-вероятно ще има бурни дискусии - както в Европейския парламент, така и с отделните страни-членки на ЕС. /Дойче Веле


Тагове: земеделие, пари
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1792