АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
По-малко череши на пазара
Около 500 кг череши от декар се очакват през тази година в Кюстендилско. Очакваните добиви са доста по-ниски от нормалните, които се изчисляват на 800-1000 кг/дка, при добра година. Това каза директорът на Института по земеделие в Кюстендил д-р Димитър Домозетов. Причината за по-ниските добиви са дъждовете през март и април. Заради обилните валежи много от цветовете не можаха да се оплодят, посочи Домозетов. Той допълни, че сухата зима също се е отразила на цъфтежа на черешите през тази година. Според специалистите цъфтенето на плодните дървета се случва обикновено около 15-20 април, а през тази година процесът започнал още през март.
"Дъждовете бяха повече, отколкото е необходимо", разказа и Кирил Димитров, които обработва около 100 дка екоградина с череши в района на местността Черна нива. Той уточни, че при благоприятна година добивът от насажденията му се изчислява на 100 тона. През тази година обаче очаква около 60, до 70 тона плодове максимум. "Миналата година също не беше добра и реколтата беше общо около 60 тона", уточни Димитров.
Въпреки валежите, кампанията в Кюстендилско вече е в ход. Изкупуването на по-ранните плодове започна от 31 май, при цени от 60 ст./ кг. Дъждовете не спират, но стопаните, които са взели мерки за недопускане на вредители ще опазят реколтата си, категорични са специалистите. "Засега нямаме данни за напукване и скапване на плодовете, вследствие на валежите", каза Домозетов.
От няколко години в Кюстендил по време на черешовата кампания е създадена организация за опазване на реколтата. От 20 май в общинската администрация в Кюстендил започна набирането на молби за разкриване на пунктове за изкупуване на череши. Разрешителните се издават след заплащане на такса в размер на 15.20 лв./кв.м на месец. Съгласно заповед на кмета на Общината, изкупуването на плодовете през цялата кампания ще става във времето от 9.00 до 22.00 часа, а работният ден за бране на плодовете ще бъде от 8.00 до 20.00 часа.
Главният проблем на производителите обаче остава ниската цена на продукцията. Според тях нормалната цена на килограм от средноранните череши трябва да бъде около 1.20-1.50 лв. "Пазарът се държи предимно от италиански фирми, които се договарят отрано и цените остават такива през цялата кампания. Решението е да се направят сдружения на производителите, с което да се влияе на цената, а не да се налага от друг", казва производителят Кирил Димитров. Към кюстендилските череши от години има интерес от Русия, Черна гора, Косово, Румъния, но все още няма сключени сделки, посочват стопани. "Това е така именно, защото липсват сдружения и не могат да бъдат осигурени необходимите количества", казват те. По данни на областния управител Иван Каракашки годишно в областта се произвеждат между 5 000 - 8 000 хиляди тона череши годишно. Насажденията в региона са между 16 000 и 18 000 декара и постоянно се увеличават./източник:БТА
Tweet |
|