EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

По-ранен стрес-тест за гръцки банки

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

По-ранен стрес-тест за гръцки банки

mail13:45 | 28.09.2017прегледи 9291 коментарикоментари 0


Европейската централна банка реши да проведе стрес тест за най-големите гръцки банки няколко месеци по-рано, отколкото прегледът на състоянието на останалите кредитни институции в Европа, който ще се осъществи през есента на 2018-а година, съобщава "Уолстрийт Джърнъл".

Инвеститорите са загрижени, че новият стрес тест може да установи, че гръцките водещи банки ще се нуждаят от допълнителен свеж капитал преди края на спасителната международна програма за Гърция, която по-план трябва да приключи през есента на следващата година.

По време на изслушване в Европейския парламент, президентът на ЕЦБ Марио Драги посочи, че централната банка е изпратила през юни писмо до Международния валутен фонд - един от основните кредитори на Гърция в досегашните спасителни програми, в което е информирала, че обмисля да осъществи такъв "предварителен стрес тест" на гръцките банки.

Трябва да се има предвид, че първоначално най-големите банки в Гърция бяха подготвени да преминат европейските стрес тестове заедно с техните останали конкуренти от Европа през есента на 2018-а година.

Вместо това обаче, четирите системни банки в Гърция ще започнат да изпращат съответните данни до Гръцката централна банка още през следващия февруари, като резултатите от стрес тестовете вероятно ще станат ясни през май или юни, съобщава "Уолстрийт Джърнъл", цитирайки няколко свои източника, запознати с въпроса.

Новината предизвика солиден спад на акциите на водещите гръцки банки. Акциите на гръцките банки се намират под натиск от продажби от лятото насам, след като МВФ повтори призива си за нов преглед на качеството на активите на гръцките кредитори, за да се установи дали техните капиталови буфери са достатъчно стабилни. Фондът също така посочи, че трябва да се задели капиталов буфер в размер на 10 млрд. евро, за да бъдат покривани бъдещи финансови нужди на банките в страната. В същото време обаче редица гръцки и европейски представители посочиха, че капиталовата позиция на гръцките банки е силна.

Според някои анализатори, изтеглянето на стрес тестовете за по-ранен период представлява известен компромис, тъй като резултатите биха могли да отключат предоставянето на част от 20-те млрд. евро, които бяха предназначени за предходната банкова рекапитализация в Гърция, но които така и не бяха използвани.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2138