АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Оценките предвиждат дефицитът по КФП да отчете подобрение спрямо заложеното ниво на показателя в годишния разчет (дефицит в размер на 6,2 млрд. лв.). Бяха положени огромни усилия, както по линия на подобряване на събираемостта на приходите, така и за овладяване на натиска от страна на разходите.
На база на данните от месечните отчети за касово изпълнение на бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет салдото по консолидираната фискална програма на касова основа към ноември 2024 г. е отрицателно в размер на 3 694,0 млн. лв. (1,8 % от прогнозния БВП). На месечна база за ноември се отчита подобрение на бюджетното салдо, като приходите за месеца превишават разходите с близо 0,3 млрд. лв.
Резултатите от изпълнението на бюджетите показват, че въпреки големите различия между включените общини, всяка от тях показва както силни позиции по определени индикатори, така и области на възможно подобрение, по-специално по отношение на събираемостта на местните разходи и управлението на общинския дълг.
Справка в НСИ показва, че показателят през юли 2024 г. е нараснал с 5,6 пункта спрямо априлското си равнище, като подобрение на потребителското доверие е било отчетено както сред населението в градовете, така и сред това в селата - съответно с 4,5 и 8,8 пункта.
Базираната в Женева организация прогнозира, че световната търговия ще нарасне с 2,7 процента през тази година. Това представлява подобрение спрямо прогнозата й за ръст от 2,6 процента, представена през април.
Три години след завръщането на талибаните на власт афганистанската икономика е с "нулев растеж", населението й тъне в бедност, хуманитарната криза се задълбочава, а надежда за подобрение в близко бъдеще няма.
Общият показател на доверие на потребителите през юли 2024 г. нараства с 5.6 пункта спрямо априлското си равнище (от -14.0% на -8.4%). Подобрение на потребителското доверие се отчита както сред населението в градовете, така и сред това в селата - съответно с 4.5 и 8.8 пункта.
Индексът на енергийния преход (ETI) за 2024 г., съставен от Световния икономически форум, нарежда България на 36-то място, което е значително подобрение спрямо 48-то място през 2023 г.
Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, докато в промишлеността е регистрирано понижение.
България запазва позицията си в групата на страни, предоставящи „значителна информация“ за бюджета, като след леко подобрение достига оценка от 79 пункта.