АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Инвестицията е част от по-широките усилия на Международната финансова корпорация за насърчаване на приобщаващ икономически растеж в България и предоставя 95 милиона евро от собствената сметка на IFC и допълнителни 45 милиона евро, мобилизирани от SMBC Bank EU AG чрез програмата за програмата
Подкрепа ще получат и иновативни проекти в селското стопанство, насочени към нови технологии и методи за производство, както и групи и организации на производители, които целят по-добро позициониране на пазара и адаптиране към пазарните изисквания. Предвидени са приеми и за извършване и развитие на неземеделски дейности, както и за подпомагане подобряването на общинската инфраструктура
По еко схемата за „Поддържане и подобряване на биологичното разнообразие и екологичната инфраструктура“ (Еко – БРЕИ) подпомагане, в размер над 3,6 млн. лв. (3 685 389 лв.), получават 5 974 земеделски производители. По втората еко схема – за поддържане и подобряване на биоразнообразието в горски екосистеми (Еко – ГТ) са преведени 248 136 лв. на 128 бенефициери
Новият бюджет ще трябва да намери правилния баланс между ангажиментите за спазване на новите фискални правила, които определят ограничение от 3% за ръста на първичните разходи през 2025 г., и необходимостта от продължаване на политиката за подпомагане на ниските доходи, както правителството вече обяви, наред с по-нататъшното намаляване на данъчната тежест.
Подпомагане получиха 1832 производители. Припомняме, че одобреният бюджетсе разпределя както следва:•за картофи – до 7 000 000 лв.;•за черупкови плодове (орехи, бадеми и лешници) – до 5 000 000 лв.; за култивирани гъби – до 1 000 000 лв.
Общият бюджет на процедурата е в размер на близо 97,8 млн. лева. Минималният размер на допустимите разходи за едно проектно предложение е 29 337 лв., а максималният - 880 110 лв. Финансовата помощ за одобрени проектни предложения е до 50% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи.
Подпомагане ще получат земеделски стопани, които са претърпели загуби от пожарите само там, където има издадени заповеди на областен управител или кмет за обявено бедствено или частично бедствено положение.
Финансова подкрепа получиха 14 350 фермери, които прилагат допустимите за интервенцията дейности, съобщиха от фонда. По Еко-НИП допустими за подпомагане са бенефициери, които не трябва да се прилагат продукти за растителна защита, които са тотални хербициди, включително такива, съдържащи глифозат, върху площите, с които кандидатства стопанинът.
Средствата са изплатени по 472 одобрени заявления на кандидатстващите за помощта, за общо 20 348 броя идентифицирани лица с право на подпомагане по Програмата с 565 365 верифицирани нощувки.
За първи път в лозаро-винарския сектор са допустими инвестиции в екологични съоръжения. Подпомагане получават и земеделски стопани за покриване разходите по задължителни мерки за контрол за съответствие на качеството на защитено наименование за произход "Странджански манов мед"/"Манов мед от Странджа".