АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Няма сериозни промени спрямо последното тримесечие на предходната година. Търсенето продължава да е интензивно, за разлика от предлагането, въпреки множеството продължаващо строителство на нови сгради.


От ръководството на БДЖ съобщиха, че "БДЖ - Товарни превози" разполагат с около 4500 вагона, а за дейността на дружеството при увеличен обем работа са необходими 2000. Освен подвижния състав активите с отпаднала необходимост са сгради, помещения и терени, които не се ползват по предназначение, но пораждат финансови загуби, посочиха от националния превозвач и дадоха за пример 230 апартамента на БДЖ-ТП в цялата страна.


Тази група купувачи се насочват предимно към имоти в новопостроени сгради, като обръщат внимание на енергийната ефективност на сградата и на осигуреното паркомясто.


Това каза на конференция „Финансиране за енергийна ефективност, дигитализация и умения“ заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Дора Янкова. Предстои изработване на правила за кандидатстване, а основен приоритет остава активното включване на общините и собствениците в процеса на обновяване.


Отделянето на 2,5 милиарда лева за саниране е добра новина. Това е шанс България да ускори обновяването на сградния фонд и да намали енергийната бедност. Но дали тези средства ще доведат до реална промяна или просто ще бъдат усвоени без дългосрочен ефект, зависи от начина, по който програмата ще бъде структурирана.


Община Пещера е първата в област Пазарджик и една от първите в страната, която започна изпълнението на договорите за безвъзмездна финансова помощ за енергийно обновяване на жилищни сгради, съобщиха от местната администрация. Общата стойност на договорите е в размер на 2 970 003,16 лв.


Икономистите на БАН: Мерките за енергийна ефективност да се съобразят с териториалните различия и уязвимост на домакинствата. Санирането на индивидуалните къщи е икономически по-целесъобразно от изпълнението на тези мерки за многофамилните сгради, стана ясно на кръгла маса в ИИИ.


През 2024 година осем сгради са въведени в експлоатация, с което офис площите клас А и В в София са достигнали над 2 466 300 кв. м, което представлява увеличение с повече от 3 на сто на годишна база.


Опитът от програмата за саниране, стартирала през 2015 г., показва, че 100% грантовото финансиране не води до устойчиви резултати. Досега, въпреки инвестираните 2,1 милиарда лева, само 4% от многофамилните сгради са обновени.


От 2030 г. стандартът за нови сгради ще бъде повишен до „сгради с нулеви емисии“. Гледайте това видео, за да научите повече за това какво представляват те и как ЕС ще постигне целите си.