АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


То достигна най-ниското си ниво от три месеца, спадът се приписва на намалено доверие в сектора на услугите, търговията на дребно и сред потребителите, според данни от проучване на ЕК. Индексът на икономическото доверие отчита ниво от 95,2 пункта през март - най-ниският резултат от декември, в сравнение с 96,3 пункта през февруари.


Предвижда се тя да започне в следващите до 3 месеца и ще бъде в рамките на една година, съобщи министърът на финансите Теменужка Петкова при посещението си на пункта днес.


В бюджета за тази година не се предвижда увеличение на данъците, а заложеният бюджетен дефицит е в размер на 3% от БВП. След края на гласуването министърът на финансите Теменужка Петкова благодари от парламентарната трибуна на всички, които са подкрепили приемането на второ четене на Закона за държавния бюджет за 2025 г.


Индексът на университета, който отразява промените в потребителското доверие, се понижава до 57,9 пункта при 64,7 пункта през предходния период, сочи предварителната оценка. Това е най-ниското равнище на показателя от ноември 2022 година. Икономистите очакваха той да достигне 63,1 пункта през март.


Министърът на финансите Теменужка Петкова и управителят на БНБ Димитър Радев подписаха писмото с искане до ЕК и ЕЦБ за изготвяне на извънредни конвергентни доклади.


Оптимистичните нагласи на инвеститорите се повишават през този месец с най-бързите темпове, регистрирани през последните две години. Те са обусловени от нарастване на очакванията за положително икономическо развитие на Германия на фона на предстоящите парламентарни избори в страната, посочва Ройтерс.


аОбщият показател на доверие на потребителите през януари 2025 г. спада със 7.3 пункта спрямо октомври 2024 г. (от -12.2% на -19.5%), което се дължи на пониженото доверие сред населението - както в градовете, така и в селата - съответно с 5.2 и 12.6 пункта, показват данните на НСИ.


Министърът на финансите Теменужка Петкова изиска спешно от разпоредителите с бюджет информация, необходима за изготвяне на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за точна предварителна оценка на дефицита за 2024 г. на начислена основа.


КФП за 2022-2024 г. показва следното: Приходите и помощите намаляват до 35,7% от БВП, данъчно-осигурителните приходи са нараснали от 46,8 млрд. лв. за 2022 г. на 58,7 млрд. лв. за 2024 г. което представлява ръст от 11,9 млрд. лв. или средногодишен ръст от около 6,0 млрд. лв. в резултат на икономическия ръст и мерки за повишаване на събираемостта на приходите.


Със заповедта на финансовия министър Теменужка Петкова се запазва размерът на индивидуална квота така, както беше определен и за 2024 г. Това се прави с цел намаляване на административната тежест за операторите на ваучери за храна при предоставяне на индивидуални квоти.