АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Челната тройка за най-големи бизнес рискове у нас, според проучването, се допълва от макроикономически рискове (инфлация, дефлация, парични политики, програми за строги икономии) и законови и регулаторни промени (напр. Нови директиви, протекционизъм, екологични, социални и управленски изисквания за устойчивост) съответно с дял от 38 на сто и 31 на сто.
Коригираният спрямо работните часове обем на промишленото производство се е понижил с 2,9 на сто на годишна база през ноември, което е по-добър показател спрямо спада от 3,1 на сто през октомври.
Този показател бележи значителен напредък спрямо предходното десетилетие. Най-високи нива на свързаност през 2024 година са отчетени в Нидерландия (99,04%) и Люксембург (98,84%), следвани от Финландия (97,35%), Дания (96,92%) и Испания (96,83%).
ОББ намалява прогнозата си за ръста на БВП до 2.1%, а тази за инфлацията на 3.1% за 2025 година. Общата инфлация спада устойчиво. До 3 месеца е възможно България да покрие този показател за Еврозоната.
През декември 2024 г. общият показател на бизнес климата се покачва с 1.7 пункта (от 17.0% на 18.7%) в сравнение с предходния месец. Повишение на показателя се наблюдава в промишлеността, търговията на дребно и в сектора на услугите. Единствено в строителството е регистрирано понижение.
Реалното индивидуално потребление (AIC) на човек от населението е представено чрез индикатора стандарт на покупателната способност (СПС - PPS). Този показател позволява да бъде извършена оценка на стандарта на живот на домакинствата в дадена страна, уточнява Евростат.
Често това са сравнително малки и наскоро създадени независими малки и средни предприятия с малък експортен портфейл, които често действат като посредници при износа на санкционирани стоки, които не произвеждат сами, за държави с повишен риск от заобикаляне на санкциите, заключава публикацията на Статистическата служба на Нидерландия.
Съставният показател „бизнес климат в промишлеността“ се покачва с 2.5 пункта (от 13.3% на 15.8%), което се дължи на позитивните оценки и очаквания на промишлените предприемачи за бизнес състоянието на предприятията.
Към края на септември доходността от първокласни логистични площи клас А (над 10 000 кв. м) се понижaва с 25 базисни пункта до 7.5%. Очакванията са, че през следващите месеци този показател ще остане на близки до тези нива.
През октомври 2024 г. общият показател на бизнес климата намалява с 5.6 пункта в сравнение със септември (от 22.5% на 16.9%), като понижение на показателя е регистрирано във всички наблюдавани сектори - промишленост, строителство, търговия на дребно и услуги.