АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Най-голямо е поскъпването на квадратния метър в областните градове Видин, Кюстендил, Ловеч и Сливен, където за поредна година се отчита покачване от над 20%. Причината за това е най-вече догонващата тенденция за региони, в които развитието на пазара е изоставало преди това.
Държавни разходи в рамките на 40% от БВП и бюджетен дефицит в размер на 3% от БВП са се превърнали в норма за държавните финанси, а не в изключение, а средносрочната фискална рамка и поетите ангажименти дават сигнали за бързо покачване на държавните разходи и високо ниво на бюджетен дефицит
След двуцифрени нива на инфлация в периода 2022 – 2023 г., домакинствата в региона на ЦИЕ започват да увеличават разходите си. Продажбите на дребно отбелязват покачване в началото на 2024 г., с допълнителни повишения през март на годишна база от над 6% в Чехия и Полша, и над 4% в Унгария и Румъния.
Нивото й през април се е понижило до 6,9 на сто спрямо 7,1 на сто през март. Икономистите очакваха покачване до 7,2 на сто. През април 2023 г. безработицата е била 7,9 на сто.
Перфектната буря от изменението на климата, скока на цените, високите лихвени проценти и устойчива инфлация взе своите жертви във веригата на стойността на зехтина през последните месеци. Две последователни години на горещини и суша в Испания ограничиха реколтите от маслини, а кулминацията бе безпрецедентно покачване на цените.
Има покачване на цените на наемите в София за миналата година. Вече двустаен апартамент не може да бъде нает на стойностите, на които това ставаше предходната и по-предходната година.
Европейската централна банка обяви рекордна годишна загуба за 2023 година и не изключи тази тенденция да продължи и в бъдеще, тъй като агресивното покачване на лихвите я принуждава да плаща милиарди евро на банките.
Ръстът идва благодарение на рязкото покачване на дейността в ипотечното, корпоративното и потребителското кредитирине, като секторът се е възстановил от санкциите, наложени му през 2022 г.
Докато при зехтина е налице значително увеличение (54 на сто), то е по-емерено при картофите, включително семена за картофи (23 на сто), свинете (22 на сто) и яйцата (20 на сто), а зърнените храни (пшеница, ечемик, царевица, ръж, овес и др.) регистрират спад от 26 на сто.
На "Софийската стокова борса" през седмицата котировките продава за хлебна пшеница са на 479 лева за тон, купувачите обаче не са готови да плащат повече от 300 лева за тон, доставено до купувач (DAP). Царевица от място се предлага на 450 лева за тон.