АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2023 г. положителното салдо в аграрната търговия на България нараства с 8,7% на годишна база, достигайки до 1,7 млрд. евро. Отчетено е 7% намаление на вноса на селскостопански стоки, при износ с 4% под нивото от предходната година.
Една от основните причини за този спад е намаленото предлагане на работа в ИТ сектора през този период. Въпреки че предложенията за работа от вкъщи и/или дистанционна работа запазват нивото си през последните месеци, техният брой намалява в секторите Административни и обслужващи дейности, BPO и Търговия и продажби за сметка на тези в сектор ИТ.
Според решение на Управителния съвет на БНБ от 31 октомври тази година, БНБ определя шест други системно значими институции (ДСЗИ), както и нивото на буфер на индивидуална, консолидирана или на индивидуална и консолидирана основа, приложим към общата стойност на рисковите експозиции, влизащ в сила от 1 януари 2025 година.
ОЛП или проста годишна лихва намалява за трети пореден месец след понижение през октомври и ноември. ОЛП за месец декември е на най-ниското си равнище от месец юни 2023 г., когато нивото е било 2,96 процента.
Преобладаващата част - 72,3 на сто, са пътували само в страната, 20,8 на сто - само в чужбина, а 69 на сто са пътували както в страната, така и в чужбина. В сравнение със същото тримесечие на 2023 г. броят на пътувалите на възраст 15 и повече навършени години запазва нивото си.
Въпреки че нивото на задлъжнялост остава под критичния праг от 60% от БВП, значителният дял на дълга в чуждестранна валута заслужава коментар и допълнителен сравнителен контекст.
Основният лихвен процент (проста годишна лихва), считано от 1 ноември тази година, се понижава до 3,22 процента. Това представлява понижение от 0,21 процентни пункта, тъй като ОЛП за октомври бе в размер на 3,43 процента. За последно нивото на ОЛП у нас е било по-ниско през месец юли 2023 г., когато размерът е възлизал на 3,12 процента.
Нивото на безработица спадна неочаквано до 11,21 на сто през периода юли-септември спрямо 11,27 на сто през предходните три месеца. Анкетирани икономисти прогнозираха, че нивото на безработицата през тримесечието, приключващо в края на септември 2024 г, ще се покачи до 11,4 на сто.
Най-голямо е поскъпването на квадратния метър в областните градове Видин, Кюстендил, Ловеч и Сливен, където за поредна година се отчита покачване от над 20%. Причината за това е най-вече догонващата тенденция за региони, в които развитието на пазара е изоставало преди това.
Държавни разходи в рамките на 40% от БВП и бюджетен дефицит в размер на 3% от БВП са се превърнали в норма за държавните финанси, а не в изключение, а средносрочната фискална рамка и поетите ангажименти дават сигнали за бързо покачване на държавните разходи и високо ниво на бюджетен дефицит