АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


За поредна година България скъсява разстоянието със средното равнище на икономическо развитие на ЕС. Това сочат предварителните оценки на брутния вътрешен продукт на човек от населението в паритет на покупателна способност.


За 20 години доходите са нараснали номинално почти 10 пъти като най-високо е то при средната заплата, а най-ниско при минималната заплата (7,75 пъти).


Високият ръст на заплатите е свързан главно с високата инфлация през последните години, казва Петер Хайн ван Мюлиген, главен икономист в Статистическата служба на Нидерландия. В резултат на това покупателната способност на работниците се влоши много рязко и това беше основен проблем за синдикатите.


Реалното индивидуално потребление (AIC) на човек от населението е представено чрез индикатора стандарт на покупателната способност (СПС - PPS). Този показател позволява да бъде извършена оценка на стандарта на живот на домакинствата в дадена страна, уточнява Евростат.


БВП на човек от населението в стандарти на покупателната способност в еврозоната намалява от 110 до 104 в периода 2008 до 2023 г. В България БВП на човек по стандарт на покупателна способност от 43 се покачва до 64 през 2023 г.


Според АИКБ постановлението и разпоредбите на КТ, свързани с МРЗ, не съответстват и на Директива (ЕС) 2022/2041, която изисква въвеждане на критерии, които отразяват покупателната способност на минималната заплата и разпределението на доходите в страната, а не проста формула, базирана на СРЗ.


Работещите си възвръщат повече от покупателната способност, която загубиха поради високата инфлация, най-голямата европейска икономика е на път да се сви за втора поредна година, засегната от скока на разходите за енергия след нахлуването на Русия в Украйна, по-слабото глобално търсене и силната конкуренция от страна на Китай в автомобилния и сектора на слънчева енергия.


Ръстът на най-ниското възнаграждение за положен труд ще повиши покупателната способност и потреблението на най- нискодоходните групи от пазара на труда и ще увеличи мотивацията на работната сила за включване в заетост. От 1 януари 2025 г. минималната часова работна заплата ще бъде 6,49 лв.


S&P Global Ratings повиши кредитния рейтинг на Сърбия от "BB+" на "BBB-" със стабилна перспектива, Сърбия за първи път получава инвестиционен кредитен рейтинг на ниво "BBB-" от една от трите големи рейтингови агенции, което означава, че има задоволителна способност да изпълнява финансовите си задължения и умерен кредитен риск.


Все повече и повече млади хора са развили екологично съзнание, но основната движеща сила зад тази тенденция остава покупателната способност, уверява Андреа Чонг, която все още вижда това като положителна промяна за планетата.