АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Полемика за шума в курортите
Най-големите туроператори подкрепят предложението националните курорти да имат специфичен статут що се отнася до нормите за шумовото натоварване и изискванията за тях да се регулират с наредба към Закона за туризма.
Това обявяват в писмо до Парламентарната комисия по икономическа политика и туризъм агентите в България на световните туроператори. Писмото е подписано от представителите за България на Suntours, TUI, DER Touristik, Sri- Hоliday-Service, Astral Holidays/Thomas Cook и MTS/OTS. Отчитането на националните курорти като обособени териториални единици с особено предназначение и висока посещаемост през определени периоди от годината е от изключително значение за икономиката на България, се казва в писмото.
Първите трима от най-големите туроператори - TUI, Thomas Cook и DER Touristik обслужват общо над 47 млн. туристи в света, а съвкупният им оборот е около 31 млрд. евро.
Туризмът е сектор със значителен принос в БВП(13% за 2017 г.), който в страната създава заетост на около 360 хиляди работници годишно. Националните курорти са определящи за имиджа на българския туризъм, се казва още в писмото.
Представителите на световните туроператори отбелязват още, че предвид рекордните резултати, извоювани в туризма през последните две години, това би бил начин България да запази интереса и на гостите, дошли за семейна почивка, и на тези, които търсят повече забавления. Рестриктивни мерки относно шумовото натоварване биха довели до непоправими в дългосрочен план негативни последици за развитието на българския туризъм, не само в имиджов, но и в икономически план в условията на конкурентна среда, категорични са големите туроператори.
Затова водени единствено от желанието тенденциите за устойчив ръст на сектора да бъде запазена и надграждана, считаме че подобна промяна в законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита от шума в околната среда е полезна още повече, че чрез ЗИД на Закона за туризма се предвижда да бъде регламентиран статута на националните курорти, се казва в писмото до парламентарната комисия.
Считаме, че предложението, направено от Министерството на туризма е изключително навременнно и ще даде сигнал в чужбина на инвеститорите , че в България спазването на правилата и законите е от първостепенна важност и за правителството, и за бизнеса, категорични са фирмите, които водят у нас стотици хиляди туристи всяка година.
В заключение големите туроператори заявяват, че като отговорни работодатели в страната ни смятат, че така би се постигнал баланс между интересите на бизнеса и гражданите, както и предвидимост на туристическия продукт, който предстои да видят инвеститорите, а също и гостите на България.
Предисторията
Националните курорти ще бъдат извадени от действието на промените в закона за шума. Това съобщи туристическият министър Николина Ангелкова преди откриването във вторник на петата годишна среща на Националния борд по туризъм.
С промените в закона за шума, които бяха лансирани от вицепремиера Валери Симеонов, бяха наложени редица ограничания върху шума в населените места и курортите: затваряне на дискотеки след 23 часа, шумоизолиращи ограждения около нощните заведения, ограничаване на времето, през което магазините може да се зареждат със стока, и др.
“Ще извадим националните курорти от обхвата на този закон. Така чрез специална наредба, която ще напишем, правилата за шума ще бъдат определяни от местната власт. Мисля, че така ще е по-справедливо”, заяви Ангелкова. Тя уточни, че това действие може да бъде направено чрез промени в Закона за туризма. Освен това се работело върху идея в големите национални курорти да се обособят отделни зони - зона за отдих, зона за партита и т.нат., така че да има баланс на интересите и да се отговори на исканията на туристите, които няма да имат грешни очаквания от избора си на почивка.
Министър Ангелкова предложи многото на брой браншови организации да се сведат до 4-5 и те да са на продуктов принцип.
Tweet |
|