АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Съветът на ЕС реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат от 1 януари догодина. Това е голяма победа за България, Румъния и цяла Европа, коментира Унгарското председателство, защото това решение е било сред основните приоритети на Унгарското председателство.
В заключителния дискусионен панел бе поставен въпросът как в нашата онлайн епоха някой може да успее да направи експанзия. „Отговорът на този въпрос се крие в няколко компонента – бързина, качество на изпълнение, точност на доставките и реакция в правилния момент, когато клиентът има нужда и тя трябва да бъде покрита“, коментира Ремзи Ингилизов, заместник-управител, „Ингилиз Груп“.
След "въздушния Шенген" за Румъния и България вече е отворен и "Шенген по суша", каза Карнер и изтъкна, че изискванията на Австрия за справяне с нелегалната имиграция са довели до намаляване на броя на мигрантите, заловени близо до границата на Австрия с Унгария - най-често използваният маршрут за влизане в страната му.
Според 79 на сто от участниците в допитването еврото е нещо добро за ЕС, а според 71 на сто общата валута носи ползи за тяхната страна от еврозоната. За 61 на сто е добре монетите от 1 и 2 евроцента да отпаднат. Това мнение не се споделя от мнозинството от участниците от Испания, Кипър и Гърция.
При този режим ще работят и при евентуалното ни приемане в Шенген по суша, обяви министър-председателят Димитър Главчев при посещението си в района на границата при Русе. Премиерът изтъкна още, че администрирането на такса „мост“ предстои да бъде обсъден в рамките на оперативния щаб, отговарящ за реорганизацията по границите във връзка с Шенген.
Най-голямата полза е за тежкотоварния автомобилен транспорт, както и за производителите и износителите на стоки, чиито преки разходи се изчисляват на 845 млн. лв. Пропуснатите ползи на тежкотоварния транспорт възлизат на 545 млн. лв.
Ще имаме съвместни с Австрия и Румъния екипи на българо-турската граница. „Ще има 100 души на българо-турската граница, които ще следят за реда, в този формат – България, Румъния и Австрия. 2400 души и в момента се грижат за сигурността на границата.
България незаслужено не беше приета за пълноправен член на Шенген, смятат 53% от анкетираните. Според 29% страната ни заслужено не беше приета за пълноправен член, а 18% са отговорили, че не могат да преценят.
63% от анкетираните европейци смятат, че засилването на сътрудничеството в рамките на Шенгенското пространство е основен приоритет за укрепването му до 2030 г. 83% от предприятията са съгласни, че Шенген е от полза за бизнеса, а 81% го признават за едно от основните постижения на ЕС.
Според 76 на сто от българските участници в допитването (82 на сто в ЕС) Шенген на първо място дава възможност за общуване с хора от други култури; за 74 на сто у нас (80 на сто в ЕС) пространството без гранични проверки е от полза за бизнеса, за 66 на сто (75 на сто в ЕС) то има повече предимства, отколкото недостатъци.